Metan pochodzenia zwierzęcego

Arth1947
Posty:2
Rejestracja:21 maja 2014, 13:31
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:
Metan pochodzenia zwierzęcego

Postautor: Arth1947 » 21 maja 2014, 13:54

To nie jest żart :) na świecie funkcjonują już farmy, na których zbiera się metan z ... pierdów krów :)

Obrazek

Amerykańscy naukowcy po części obwiniają krowy o globalne ocieplenie, bo ile tego metanu leci w atmosferę :)

Myślicie, że to jest opłacalne ? i co zostanie z krowy gdyby doszło do wybuchu takiego zbiornika ?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Metan pochodzenia zwierzęcego

Postautor: Lis » 21 maja 2014, 16:00

Krowy produkują metan, to fakt. Jeśli więc dałoby się technicznie odzyskać ten metan, np. z pomocą wentylacji w oborach, to czemu nie?

Jestem sobie w stanie wyobrazić, że zamiast puszczać powietrze z takiej wentylacji do atmosfery, wpuszczamy go do kotła centralnego ogrzewania w takiej oborze (albo do silnika spalinowego w biogazowni) -- do podtrzymania spalania. Jeśli jest tam np. 0,1% metanu, to oddzielenie go od reszty powietrza byłoby bardzo kosztowne, a przechodząc przez kocioł czy silnik na pewno się spali.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Rafinex
Wtajemniczony
Posty:33
Rejestracja:09 cze 2014, 13:10

Re: Metan pochodzenia zwierzęcego

Postautor: Rafinex » 08 lip 2014, 13:17

Nie sądzę żeby było to opłacalne ale na pewno to dość oryginalny pomysł.

Suired
Posty:3
Rejestracja:26 sie 2014, 09:31
Lokalizacja:Busko-Zdrój
Kontaktowanie:

Re: Metan pochodzenia zwierzęcego

Postautor: Suired » 26 sie 2014, 09:52

Czyli wiatry wykorzystuje się nie tylko przy elektrowniach wiatrowych :)
"Two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the universe" - Albert Einstein

Rafinex
Wtajemniczony
Posty:33
Rejestracja:09 cze 2014, 13:10

Re: Metan pochodzenia zwierzęcego

Postautor: Rafinex » 23 wrz 2014, 10:42

Pewnie coś w tym jest.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Metan pochodzenia zwierzęcego

Postautor: Ankot » 26 lut 2015, 23:05

Ciekaw jestem jak od strony technicznej wygląda połączenie krowy z tym zbiornikiem . Temat można by zamontować naszym urzednikom a uzyskany gaz wykorzystać do ogrzewania urzedów........ jakby była sroga ruska zima można w ramach posiłków regeneracyjnych zadawać im tradycyjny groch z kapustą - wydajnośc procesowa była by wyższa. Ponoć człowiek produkuje średnio około 500 l za przeproszeniem pierdów rocznie z czego połowa to Metan.
Zastanawiam sie czy nie można było by zaprząc do sprawy filtrów molekularnych celowanych na Metan i zastosować metodę Zmiennociśnieniowej separacji molekularnej. Mozna by krówkom zamontowac w pobliżu ogonów taki lejek z mikrofonem - jak usłyszy "prrry" to otwiera zawór pneumatyczny i odciąga "zapaszek" z okolic zadu. Acha - ja tak całkiem na poważnie. Nie pamietam ile Metanu produkuje Krowa - ale podobno Słoń najwięcej - kilka m3/dobę - gdzieś o tym czytałem............ Odzysk z powietrza odessanego w obórce raczej nieefektywny bo stężenie będzie zbyt małe.
A w ogóle jak to robi sie w kopalniach ? - ktoś wie ?
Metan jest lżejszy od powietrza - może odciągać przy kalenicy obory ?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Metan pochodzenia zwierzęcego

Postautor: Lis » 04 mar 2015, 19:06

Najprostsza metoda, to po prostu powietrze z obory dawać jako powietrze do spalania w silniku, czy kotle. To się cały metan z tego źródła spali. :)

Tu jest dobry materiał o odmetanowaniu kopalni, ale nie mam zdrowia go czytać:
http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty3/0 ... metanu.pdf

Napisane jest natomiast, że nie wiadomo, co zrobić z metanem z wentylacji, a jest go tam 0,3-0,4%.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Metan pochodzenia zwierzęcego

Postautor: Ankot » 04 mar 2015, 23:40

Dzięki - tak sie spodziewałem..... trzeba by krowie założyć " rurociąg odmetanowujący"...... co obrońcy praw zwierząt poczytają za znecanie albo co gorsza molestację :D , a separacji masowej z powietrza wentylacyjnego nie stosuje się z uwagi na zbyt małą koncentrację gazu. Wniosek taki iż pomysł trzeba odłożyć "ad acta" :( przynajmniej na jakiś czas ).


Wróć do „Inne paliwa alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości

cron