Silnik parowe

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 05 wrz 2007, 10:27

Ja epitetów nie używałem i stwiardzam, że post mój był rzeczowy, podawał parametry pary, wyliczenia ekonomiczne i zastosowanie. Takie są w Twoim forum zasady? Szkalować można bezkarnie a ustosunkowanie się do krytyki i obrone przed oszczerstwami wywalasz?
Jak napisałem, reakcja moja jest spóźniona, dlatego będzie musiała być bardziej stanowcza. Prosiłem o konkrety. Prosiłem o ograniczenie osobistych wycieczek i dyskutowanie z pomocą argumentów, liczb, itd.. Zobaczyłem posty, które na pierwszy rzut oka konkretne nie były i dalej brnęły we wzajemne udowadnianie sobie, kto jest większym idiotą.

Zrozumcie proszę, że forum to ma służyć wymianie opinii na konkretne techniczne tematy. Ktoś, kto tu zajrzy i nie będzie miał pojęcia o temacie, powinien dowiedzieć się czy coś ma sens. Jeśli tak, to dlaczego. Jeśli ktoś w tym wątku uważa, że nie ma sensu powinien też uzasadnić z czego to wynika. Przydają się odniesienia do dostępnych powszechnie artykułów, książek, przepisów prawa, matematyczne obliczenia, itd.
Potencjalnego czytelnika naprawdę nie interesuje czytanie, kto kogo uważa za idiotę i kto się z taką opinią nie zgadza.

Chcecie się obrażać, róbcie to za pomocą prywatnych wiadomości.

Jeżeli niepotrzebnie skasowałem czyjś post (np. Twój), przepraszam i proszę o jego powtórne wpisanie.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 05 wrz 2007, 12:12

A spodziewałem się, że jakieś konkrety podasz. Liczby, parametry pary, itd.

Czyli rozumiem, że będziesz korzystać z pary o temperaturze 450*C i ciśnieniu 40 bar? Daje Ci to entalpię powiedzmy 3340 kJ/kg. Rozprężając to izentropowo (czego się technicznie nie da zrobić) do powiedzmy 0,04 bar, uzyskamy entalpię rzędu 2100 kJ/kg i stopień suchości pary 0,82.

Zakładajmy, że wprowadzasz do kotła wodę o tej temperaturze, którą osiągniesz skraplając w tym ciśnieniu parę. Będzie to powiedzmy 30*C. Entalpia takiej wody wynosi 125 kJ/kg. Zatem na odparowanie jej do temperatury i ciśnienia jakie sobie wymarzyłeś, będziemy potrzebować 3340-125=3215 kJ/kg. Z rozprężenia otrzymamy jedynie 3340-2100=1240 kJ/kg.
Podzielenie uzyskiwanej z rozprężenia energii przez energię zużytą na odparowanie da nam jakieś przybliżenie sprawności. Wynosi ona 38,5% a nie uwzględnia:
* niższej niż 100% sprawności turbiny / maszyny parowej,
* niższej niż 100% sprawności kotła,
* niższej niż 100% sprawności generatora elektrycznego,
* energii na napęd pompy tłoczącej wodę.

Uwzględniając te trzy sprawności na wysokim poziomie 95% otrzymamy sprawność całości ledwie 33%.

Wszystkie "powiedzmy" wynikają z tego, że mam tu do dyspozycji tylko wykres Wukałowicza a nie porządne programy obliczeniowe... Jeśli coś źle odczytałem z wykresu, proszę o skorygowanie moich odczytów, skoryguję obliczenia.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 05 wrz 2007, 15:00

Nie Lisie wszystko odczytałeć prawidłowo. To ja nie Prezes chcę wykonać maszynkę na 200atm i 550st/C, o mocy obliczeniowej 1kW /dla wyjaśnienia, słownie jeden kilowat netto energi na "zaciskach" generatora. Ponieważ dysponuję możliwością "schładzania" przez cały rok do temperatury 4stC, sądzę że spokojnie uzyskam 0.01atm w skraplaczu. Szkoda że nie ma tu do dyspozycji liter alfabetu greckiego: ale tak na oko entalpia wejściowa wychodzi mi na ok. 3500kJ/kg, lub jak ja to wolę 836kcal/kg, sądzę a i Ty to potwierdzisz że sprawność netto w granicach 30% jest do uzyskania: przyjmując:
nkotła 0.9
nmech. 0.95
ntermodyn. 0,85
ntermiczna 0.45
To na razie tyle bo gonią mnie obowiązki.
Jeśli pozwolisz to będę swoje kalkulacje obliczeniowe kontynuował, jeśli nie to trudno.
Pozdrawiam
Gwoli wyjaśnienia nigdy na tym forum nie deklarowałem produkcji En. El. na sprzedaż, ani mocy którą zamierzam uzyskać z maszyny. C.J.D.O.
Do spółek energetycznych mam swoje podejście i nie mam i nie chcę mieć z tymi PANAMI nic wspólnego, nie korzystałem z ich usług, i nie zamierzam, jakoś komputer mi działa i nie siedzę przy łuczywie. Ew. spotkania z tymi PANAMI mogłoby przyjąć charakter spotkań IV- stopnia a więc na długość wideł
I ew. psy!!!
C.J.D.O. ---co jest do okazania
PS. a moja wierzba energ. rośnie, na razie na 0.5Ha, fotki na forum prezesa

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 05 wrz 2007, 16:01

Ja jestem jak najbardziej otwarty na dalsze obliczenia...
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 05 wrz 2007, 16:43

Więc idźmy od warunków "brzegowych" , zastanowiłem się co mam w obecnej sytuacji w zasięgu ręki "czyli zaczynam budować dom od dachu", i się zgodzisz że dwa punkty instalacji są "krytyczne" kocieł i pompa zasilająca /w mniejszem stopniu rozrząd/. Najpierw zajmijmy się kotłem. Narzucając sobie taki parametry jakie opisałem w pierwszym odcinku poematu; 200atm. 550stC /a mam ambicję podciągnąć wyżej może nawet do 620stC/ . Wiadomo że trzeba zrezygnować ze wszelkich stali ferrytycznych. W rachubę wchodzi tylko stal austenistyczna /co prawda jest 10-razy droższa/. Wyklinana 1H18N9T która jest dostępna na rynku, ma jedną zaletę , otóż przy wysokich temperaturach zwrócić trzeba uwagę na czasową wytrzymałość na pełzanie [Rz/100 000], gdyż wartość ta jest podstawowym parametrem do obliczeń wytrzymałościowych w wysokich temperaturach. Zakupiłem 6mb rzeczonej stali /w jednym kawałku/ tak że Pan Zenek z półlitrem stał się zbędny:
Jak wiadomo 200atm przy rurze 10mm/6mm daje 3kG/mm2 obciążenia /tak w uproszczeniu/. W/g katalogu dla w/w stali mamy: Rz/100 000
odpowiednio dla temperat. 550stC 20kG/mm2
620stC 13-15 kG/mm2
A więc wychodzi że mamy prawie 7-edmio lub 4,5-krotny współczynnik bezpieczeństwa.
To na razie na tyle, dalszy ciąg poematu kwestia oporów hydraulicznych i wymiany ciepła w następnym odcinku c.d.n.
Pozdrawiam G.W.
I jeszcze mała dygresja, na poczet przyszlych odcinków poematu, regulacja ciśnienia odbywa się za pomocą "obejścia" na pompie zasilającej, silnik przelotowy o jednokierunkowym przepływie pary, mechanizm korbowodowo-wodzikowy, dla redukcji sił bocznych w obszarze tłok-cylinder. Uszczelnienie grafitowe na tłoku /realizacja chodźby na bazie szczotek od silników DC/ doszlifowane segmenty są "rozpierane przez sprężynę analogiczną do dociskającej pierścień zgarniający olej w silniku Wew. Spal. Pompa zasilająca -tłoczkowa z uszczelnieniem tarnamidowo-teflonowym napędzana od krzywki wału korbowego.
Rozrząd zaworowy "odwrócone" grzybki coś na kształt rozrządu Williamsa.
To na razie na tyle nie wymagaj Drogi Lisie pisać mi kolejnej dysertacji naukowej ale w miarę sił będę to czynił!!
Większość tych pomysłów była sprawdzona w praktyce, na koszt Grantów oczywiście!!!
PS Jutro przejdziemy do termo-hydrauliki!!!

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 06 wrz 2007, 09:58

Owszem, pamiętam, choć to dawno minione czasy. ;)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 13 wrz 2007, 10:53

Przeniosłem post narka z wątku, w którym wyraża smutek spowodowany brakiem dalszej dyskusji tutaj.

Proszę autora o pisanie w odpowiednich wątkach, bo nie chce mi się przenosić postów pomiędzy wątkami...

Co do meritum, tak samo można sterować palnikiem jak i silnikiem. Jedno i drugie wymaga do pracy mieszanki paliwa z powietrzem, w silniku też można tym sterować.

Nie wiem też, dlaczego porównujesz układ prezesa z gazogeneratorem na samochodzie. Przecież to tak jak porównywać suszarkę do włosów z telewizorem, oba mają wspólne tylko źródło energii.

Dlaczego 60 razy bardziej uciążliwe? Ja myślę, że tylko 4x bardziej uciążliwe. W jaki sposób to obliczyłeś? Zwróć uwagę, że wszystkie informacje, o których wspominałeś, są dostępne tu na stronie. :)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 28 mar 2008, 16:46


Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 28 mar 2008, 19:46

Ta książka zawsze kosztuje jakieś chore pieniądze...
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 29 mar 2008, 07:43

Ja ją zeskanowałem i CD przesłałem Kol. Dcio który jest w trakcie przerabiania jej na Worda, tak mi napisał wczoraj!
Pozdrawiam

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 31 mar 2008, 22:57

a przerabiam.

ksiazka liczyc bedzie z kilkaset kB , nie mam ostatnio czasu ale jak pan SP5GMV , pozwoli to wrzuce go na jakis bezplatny hosting. ksiazka wara przeczytania, bo w takiej Szwecji marnuje sie ogromna ilosc drewna opalowego, cena wegla w USA to 40 USD za tone , a drewna opalowego w Krasniku 7 zl za tone (w postaci plyt lilsniowych) .
Latwo sobie wyobrazic samochod dostawczy na pare.

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 07 kwie 2008, 04:03

Oczywiście Masz pełlną swobode. Tylko jak byś mógł to bym Cię poprosił o jeden egzemplarz na CD
Pozdrawiam

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 08 kwie 2008, 15:18

oczewiscie, tylko ze troche chorowalem a teraz pakuje sie i przygotowuje mieszkanie dla iinego lokatora to nie wiem kiedy to bedzie.
ksiazka naprawde dobrze napisana prosto, tak, ze ja po technikum mechanicznym nie mam trudnosci z jej przeczytaniem.

Mysle , ze silniki parowe w porownaniu z holzgazem maja wiele zalet.

1)naped bezposrednio na kolo
2) szybki start ok 2 min
3)brak skrzyni biegow
4)brak walu kardana
5)brak mechanizmu roznicowego

a na tych elementach rozprasza sie energio

pozatym drewno opalowe mozna kupic juz w postaci odpadow za 7 zl za tone.


Jakbym mial pieniadze to zajabym sie przerabianiem samochodow na naped parowy.

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 09 kwie 2008, 20:15

A tak przez ciekawośćco zrobisz z rysunkami???

Awatar użytkownika
DJ_KS
Doświadczony
Posty:159
Rejestracja:21 lis 2007, 12:57
Lokalizacja:Bory Tucholskie

Postautor: DJ_KS » 09 kwie 2008, 22:59

Hej, hej :!:
Skąd Ty wziąłeś cenę 7zł/tona? To mi baaaardzo nie pasuje.
Elektrownia Świecie [w 2000 roku była największą elektrownią na biomasę w Europie] teraz płaci 30 zł za mp :!: [mp to metr przestrzenny, a przy trocinach wypada to 3mp=1m3]. Wiem bo w zeszłym roku robiłem biznesplan o pelletowni na zaliczenie z Podstaw Przedsiębiorczości.
Pod moim domem codziennie przejeżdza przynajmniej 10 kursów takiej Scani z dwoma pokaźnymi wagonami pełnymi trocin, aż dom się trzęsie.
Gdyby mieli wtyk na 7zl/tona to by zżerli wszystko na pniu :wink:

Sprawdź proszę jeszcze raz tą cenę.

Wracając do tematu: myślicie o samochodowych silnikach turbinowych czy tłokowych?
Pozdrawiam
Pomóżmy sobie i Światu, a najbardziej naszym kieszeniom... ;p


Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 11 gości

cron