Potrzebuję glicerynę !!!

Biodiesel, olej roślinny, alkohol.

Postprzez Coondelboory » 09 lis 2009, 12:12

Gliceryna jako paliwo do ZI? Jakoś tego nie widzę nawet w mieszankach, ona bardzo kiepsko paruje.
Bimbrownia do zagospodarowania ciepła - po prostu ideał, ale nie chwaliłbym się tym na forum :D Podpadałbyś pod bodajże pięć ustaw, od ustawy o wyrobie spirytusu (czy jak tam ona się teraz nazywa), przez ustawę biopaliwową po kodeks karno-skarbowy, a one wszystkie zakazują, wymagają koncesji i nakładają sankcje.
Ale dodatek firmy Inwex do spirytusu z benzyną... Interesujące.

C.
Coondelboory
Doświadczony

Postprzez Ankot » 09 lis 2009, 14:40

Co do "bimbrowni" to chodziło mi o rozwiązanie technologiczne - sprawa podatków to temat odrębny. Jestem ciekaw co by sie bardziej opłacało - produkcja spirytusu do celów spożywczych czy paliwowych............

Co do gliceryny miałem raczej na myśli - jako dodatek "smarujący" oraz pochłaniacz wilgoci ze "zwykłego " spirytusu - tak aby np. w mieszaninie z benzyną uzyskać brak rozwarstwienia składników. Chyba w wolnych chwilach pobawię się w mieszanie..........
Do rozważenia jest również "bimbrowanie" butanolu , z tym,że odrzuca mnie ta paskudna bakteria...... :cry: Ale Butanol byłby fajny ze względu na WO i pozostałe właściwości umożliwiające wlanie go wprost do zbiornika.
Ciekaw jestem czy gdziekolwiek były prowadzone prace w tych tematach ( znaczy się mieszanie różnych alkoholi i zastosowanie ich jako paliwa samoistne bądź razem jako dodatek do benzyn czy ON) 8)
Poza tym jakby udało się uzyskać te alkohole ( pochodne przecież biomasy) to można by je zastosować w odpowiednich agregatach jako paliwo do produkcji dalszej Ee - i do obrony by było że to jak najbardziej OZE. Nie musimy na tym jeździć czy spijać toto .
Ankot
Doświadczony

Postprzez Coondelboory » 09 lis 2009, 19:08

Bimbrując butanol podpadałbyś tylko pod jedną (chyba) ustawę - o biokomponentach. Lejąc go do baku dochodziłyby jeszcze dwie - o podatku akcyzowym i kodeks karno-skarbowy. Podobnie zresztą jest w przypadku bimbrowania "wachy do klekotów", o której swego czasu wspominałeś. Takie mamy przepisy, taki leberalyzm...
Co do opłacalności - zdecydowanie opłacalność jest po stronie produktu konsumpcyjnego (w moich okolicach minimum 40/5), przy czym owe 5 to przybliżona cena denaturatu. Tak, że jak się zastanowić i zważyć niższe jednak wymagania procentowe dla produktu konsumpcyjnego i ryzyko... Ale ja nic nie sugeruję.

C.
Coondelboory
Doświadczony

Postprzez Ankot » 09 lis 2009, 19:17

Coondelboory napisał(a):Bimbrując butanol podpadałbyś tylko pod jedną (chyba) ustawę - o biokomponentach. Lejąc go do baku dochodziłyby jeszcze dwie - o podatku akcyzowym i kodeks karno-skarbowy. Podobnie zresztą jest w przypadku bimbrowania "wachy do klekotów", o której swego czasu wspominałeś. Takie mamy przepisy, taki leberalyzm...
Co do opłacalności - zdecydowanie opłacalność jest po stronie produktu konsumpcyjnego (w moich okolicach minimum 40/5), przy czym owe 5 to przybliżona cena denaturatu. Tak, że jak się zastanowić i zważyć niższe jednak wymagania procentowe dla produktu konsumpcyjnego i ryzyko... Ale ja nic nie sugeruję.

C.

.....pod warunkiem że będziemy toto wykorzystywać jako paliwa (samochodowe) czy napoje, ale jeżeli od razu zapodamy do agregatu prądotwórczego to nie przypuszczam aby był jakiś problem . 8) :D

Mnie by raczej interesowało porównanie w/w przypadków przy uregulowaniu wszystkich obowiązujących danin - ciekawe jak to wychodzi.

Należy dodać ,że jazda na drewnie , sikach czy pierdach również podpada pod one ustawy. Myślę ,że należało by ustanowić całoroczny okres odstrzału urzędników - jest ich 500 tys - rozplenili się od "babki komuny" 5-cio krotnie więc odstrzał się jak najbardziej należy dla zdrowotności ekosystemu. :?
Ankot
Doświadczony

Postprzez Coondelboory » 09 lis 2009, 20:38

Może i nieźle kombinujesz. Jak to liczyć wprost, to z mola glukozy o wartości opałowej około 3000 kJ dostajemy dwa mole EtOH zawierające ok. 2500 kJ, to jest około 83% sprawności przemiany - lepiej niż w zgazowarce czy biogazowni. Tyle, że w naturze nie mamy czystej glukozy a w najlepszym wypadku skrobię, a częściej celulozę, ligninę i niefermentowalne inne śmieci. Dla przykładu w zbożu jest ok. 60%, a w ziemniakach 20% skrobii, reszta to z perspektywy fermentatora balast.

C.
Coondelboory
Doświadczony

Postprzez Darek » 15 lis 2009, 12:09

Jednak balast w postaci elementów niestrawnych dla drożdży jest raczej
obojętny. Jedyny problem, to "rozwodnienie" zacieru i mnóstwo syfu, który
należałoby gdzieś usunąć. A zamiast skrobii może lepiej pomyśleć o znacznie
prostszej fermentacji cukrów prostych z owocow? Np. w śliwkach jest tego
ok. 15%, a receptura pędzenia śliwowicy jest znana od wieków ;)
Jeżeli chodzi o odwadnianie etanolu, to zimą zamierzam zrobić próby z
zastosowaniem odwodnionego siarczanu sodowego. Na razie jestem na etapie
zbierania odczynników :)
Darek
Doświadczony

Poprzednia strona

Powrót do Inne paliwa alternatywne