Czy Twoja firma może być niezależna energetycznie?

Materiały prasowe

Koszty energii i ciepła oraz obawa o niezawodność dostaw to dwa czynniki, które nierzadko spędzają sen z powiek właścicielom firm i zarządcom obiektów użyteczności publicznej. Poszukiwanie optymalnych rozwiązań przyniosło niedawno ideę niezależności energetycznej pojedynczych budynków. Pozwala ona na znaczne oszczędności oraz zapewnienie dostaw energii i ciepła w sposób dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika obiektu.

Uniezależnienie się od tradycyjnych dostawców energii, koniec obaw o sprawność sieci przesyłowej, pełna kontrola i optymalizacja kosztów to marzenie administratorów wielu firm, zakładów produkcyjnych czy obiektów publicznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu takich źródeł energii jak kogeneracja i ogniwa fotowoltaiczne.

Takie rozwiązanie wprowadza spółka CALESCO SA ze Szczecina – obiekty niezależne energetycznie są nowym produktem w ofercie firmy.

Spółka rozpoczęła od siebie: zaprojektowała własny biurowiec, w którym przewidziano zainstalowanie agregatu kogeneracyjnego i paneli  fotowoltaicznych. Obiekt ten będzie w pełni niezależny od dostaw ciepła i energii elektrycznej z sieci, a dodatkowo będzie produkował więcej energii elektrycznej niż jej zużywał.

budynek-samowystarczalny

Z rozpoczęciem budowy CALESCO czeka na wejście w życie nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, ale już dziś posiada pełną dokumentację i pozwolenie na budowę.

Inżynierowie spółki obliczyli, że agregat kogeneracyjny na paliwo gazowe przynosi około 30% oszczędności energii pierwotnej w porównaniu do konwencjonalnych urządzeń grzewczych. Tajemnica wysokich oszczędności w przypadku kogeneracji tkwi w jednoczesnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej. Co więcej, zastosowanie kogeneracji jest przyjazne środowisku – proces ten ogranicza emisję CO2, pyłów i innych szkodliwych substancji  nawet do 50% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

CALESCO podaje, że zwrot kosztów inwestycji w kogenerację przy prawidłowo dobranym agregacie wynosi 5 lat, a przy wysokich odbiorach ciepła ten okres skraca się do czterech lat.

W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi można uzyskać pełną niezależność energetyczną. Rozwiązania te ze względu na swoją autonomię są szczególnie interesujące dla szpitali, które muszą posiadać dodatkowe – niezależne od sieci – źródła zasilania w energię elektryczną na wypadek awarii. Ponadto, ze względów ekonomicznych i konkurencyjnych rozwiązanie oparte o model obiektu niezależnego energetycznie stworzony  przez spółkę Calesco powinien być stosowany w takich obiektach jak hotele, pływalnie czy zakłady przetwórcze.

Jak mówi Krzysztof Dokowski, prezes zarządu CALESCO SA: „Niezależność energetyczna będzie się upowszechniać wśród przedsiębiorców, ponieważ rozumiemy już, że oszczędności na poziomie inwestycji skutkują później wysokimi kosztami eksploatacji”.

Sami zdecydowaliśmy się na wdrożenie tych rozwiązań pod wpływem rosnących rachunków za energię i ciepło. Chcemy pokazać na przykładzie własnego budynku, że niezależność energetyczna jest przyszłościowa. Prąd pozyskamy z zainstalowanych na całej powierzchni dachu paneli z ogniwami fotowoltaicznymi – tylko one dadzą 40 tys. kWh energii rocznie. Mały agregat kogeneracyjny na gaz wytworzy pozostałą potrzebną energię oraz ciepło” – dodaje Krzysztof Dokowski.

Unia Europejska w 8 Dyrektywie z 2004 roku nakazuje projektantom rozważyć zasadność zastosowania alternatywnych źródeł ciepła dla obiektów o powierzchni powyżej 1 000 m2. CALESCO chce docierać do architektów z informacjami o słuszności stosowania agregatów kogeneracyjnych na przykład w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Spółka szacuje, że opóźnienie Polski w stosunku do Europy Zachodniej w zakresie alternatywnych źródeł ciepła wynosi 10-15 lat.

***

CALESCO SA – istnieje na rynku od 1991 r. Od 2010 roku jest spółką publiczną, notowaną na rynku NEW CONNECT. Siedziba mieści się w Szczecinie. Główne usługi obejmują: obsługę serwisową kotłowni – SERWIS 24 h, montaż i uruchomienia systemów grzewczych, nadzór nad spalarniami, doradztwo w zakresie optymalizacji kotłowni, wykonywanie audytów energetycznych, projektowanie kotłowni, w tym systemów kogeneracji i trigeneracji.

Komentarzy do wpisu “Czy Twoja firma może być niezależna energetycznie?”: 7.

 1. Zośka says:

  Zawsze myślałam, że utopie mają to do siebie, że się nie spełniają. Ale (na szczęście!) okazuje się, że byłam w błędzie…

 2. Budowlany says:

  W 2013 roku miała wejść w życie nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii. Byłaby pewnie impulsem do myślenia o niezależności energetycznej.

 3. Masa says:

  Ceny energii oraz polityka EU sprawi, iż takie firmy jak CALESCO w perspektywie czasu powinny bardzo dobrze funkcjonować. Sam bym chciał mieć taki niezależny energetycznie dom, jednak i tak podatek od wyprodukowanej energii będzie trzeba zapłacić naszemu kochanemu państwu 🙂

 4. Budowlany says:

  Miejmy nadzieję, że polityka EU i nasza rodzima będzie się rzeczywiście rozwijać w kierunku takich źródeł energii.

 5. Pomysł z pewnością zasługuje na pochwałę – myślę, że o takie coś, jak niezależność energetyczna, ale też korzystanie z ekologicznych źródeł energii naprawdę trzeba walczyć. Świat się zmienia i jestem przekonany, że niebawem każdy rozważy przestawienie się właśnie na taką niezależność – zwłaszcza, że na dłuższą metę to się opłaca. A i technologie będą się rozwijać, co na pewno przyniesie nowe sposoby osiągania niezależności energetycznej.

 6. adam says:

  bardzo fajne inwestycje, ale zapewne bardzo mało firm w coś takiego wejdzie. Ciekawe co by to było jakby wszystkie hipermarkety na dachach zamontowały solary i małe wiatraki 🙂

 7. Andrzej says:

  Niestety im gorsza sytuacja gospodarcza, tym mniej firm inwestuje długofalowo. Priorytetem jest utrzymania status quo. Chyba nie będzie żadnego ruchu bez konkretneog wsparcia polityków / władz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *