Exxon stawia na algi

Transformacja światopoglądowa wśród bossów rynku paliwowego idzie pełną parą. Tym razem gigant Exxon stwierdził, że  zamiast wpatrywania się w ziemię i wiercenia w niej w poszukiwaniu ropy naftowej, można poszerzyć horyzonty przestrzenne i zainwestować w hodowlę alg. Bo biopaliwo uzyskane z glonów jest nie tylko bardziej ekologiczne od tego, które pozyskuje się z roślin uprawnych. Sprzyja też finansom inwestora.

Po pierwsze:  nie trzeba inwestować w pozyskanie gruntu uprawnego – co w wielu wypadkach nadal wiąże się z trzebieniem lasów.

Po drugie: nie trzeba inwestować w nawożenie i doglądanie uprawy i organizację wielozadaniowego, wykorzystywanego sezonowo parku maszynowego.

Po trzecie: algi daje się hodować tam, gdzie nikomu nie przeszkadzają, a połaci hodowlanych dla tych glonów jest na naszej planecie całkiem sporo.

Po czwarte: szacunkowa ilość biomasy uzyskanej z uprawy alg jest większa niż z uprawy roślin naziemnych.

Po piąte: biopaliwo pozyskane z alg pozostawia mniejszy ślad CO2 niżeli paliwo uzyskane z tradycyjnych upraw.

footstepO tym , że w rozwój technologii pozyskiwania biopaliwa z  algi warto inwestować, świat naukowy przekonał się już dawno. Teraz przyszła kolej na inwestorów, nazwijmy to – strategicznych. Strategicznych, bo dysponujących ogromną ilością gotówki, dzięki której mogą powstać biofabryki.  Sama nauka, choćby oferowała najlepszą nawet ideę, samym konceptem raczej nie zawojuje naszego zmaterializowanego świata. Dlatego dobrze, że korporacje paliwowe podchwytują spostrzeżenia naukowców i przekonują się do biopaliw z glonów.

Oby to wszystko poskutkowało sprowadzeniem cen paliwa  w dystrybutorach do poziomu akceptowanego przez przeciętnego, zmotoryzowanego posiadacza czterech lub dwóch kółek.

Źródło: Discover Magazine

Komentarzy do wpisu “Exxon stawia na algi”: 4.

 1. solaris says:

  Tekst o zmianach mentalności w EXXON rozbawił mnie nieźle. To czysta propaganda EXXON rocznie na poszukiwanie ropy wydaje 20mld a na biopaliwa wyda 600 mln w ciągu 5 lat czyli 120 mln / rok czyli 166 razy mniej niż na poszukiwanie nowych złóż ropy. Jeżeli wydanie mniej niż 1/150 budżetu na „ekologie” to ma być zmiana światopoglądowa pełną parą:) – chyba jakiś żart.

 2. Kathierina says:

  Ja patrzę na to nieco inaczej: skoro do tej pory Exxon był zainteresowany TYLKO poszukiwaniami ropy naftowej – jak piszesz, to w przypadku takiego giganta (i onych dużych koncernów paliwowych również) zainteresowanie algami jest już czymś więcej niż tylko przysłowiową jedną jaskółką.

 3. solaris says:

  Bądźmy poważni przecież kilkaset milionów to są grosze dla EXXONA. Oni więcej wydają na reklamy niż na te badania na algami 🙂 I dokładnie jako reklamę traktują tą inwestycję. Szkoda że ludzie się na to łapią 🙁

 4. Kathierina says:

  Może i reklama za grosze. Ale postawili w niej na algi, a nie na np. platformy wiertnicze czy na gaz ziemny. A jako że odbiorcy przesiąkają ponoć w końcu treściami reklam, to i dotrze do nich, w którym kierunku powinna toczyć się „ewolucja” w przemyśle paliwowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *