Energia wiatru

Energia wiatru jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Współcześnie stosowane turbiny wiatrowe przekształcają ją na energię elektryczną, ale pierwsze wzmianki o wiatrakach znajdują się już w kodeksie Hammurabiego (służyły do pompowania wody i melioracji pól). Przez ponad 2500 lat wiatraki miały pionową oś obrotu, dopiero w 1105 roku n.e. powstał pierwszy opis wiatraka o poziomej osi obrotu, czyli takiego jaki znamy dziś. Z kolei pierwszym zapisem dotyczącym wiatraków na ziemiach polskich jest zezwolenie zakonnikom z Białego Buku na jego budowę wydane przez księcia Wiesława z Rugii w 1271 roku.

Innym wykorzystaniem energii wiatru są żaglowce.

Ocenia się że 1-2% energii promieniowania słonecznego, docierającego do powierzchni Ziemi przekształca się na energię kinetyczną wiatru, co daje w sumie moc 2700 TW, a po odjęciu mocy wiatrów wiejących na dużych wysokościach, nad otwartym morzem oraz w innych miejscach, w których nie jest możliwe zainstalowanie siłowni wiatrowych, pozostaje potencjał energetyczny 40 TW.

Najczęściej obecnie spotykane w energetyce wiatraki mogą operować przy prędkościach wiatru od 3 do 30 m/s, przyjmuje się, że granicą opłacalności jest średnioroczna prędkość wiatru 5 m/s (dla śmigłowej turbiny około 1 MW), ale aby określić opłacalność inwestycji trzeba dysponować dużo dokładniejszymi danymi na temat wiatru w danej lokalizacji.

Artykuł ten jest na licencji GNU Free Documentation License. Został napisany w oparciu o artykuł „Energia wiatru” z serwisu Wikipedia

.

Komentarzy do wpisu “Energia wiatru”: 2.

  1. Kamil says:

    Inwestycje w odnawialne źródła energi to bardzo dobry pomysł ekonomiczny i ekologiczny tylko często zdarza się, że inwestycje nie dochodza do celu ze wzgledu na pojawiające się na rynku polskim nierzetelne firmy jak opisana ostatnio Eko-energia, która nie potrafi poprawnie wykonać swojej pracy.

  2. Waldek says:

    No niestety zawsze pojawia się takie firmy miejmy tylko nadzieje że nie odstarsza inwestorów jeszcze przed rozwojem branży w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *