Drewno – dobry fundament domu?

Wpis gościnny

Zasadniczo większość z nas stojąc przed wyborem domu nie zastanawia się zbytnio nad wyborem domu z drewna. Ciężko określić z czego to wynika, choć wiele wskazuje na to, że z zwykłej niewiedzy. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z fundamentalnych korzyści płynących z zakupu domu z drewna. Tymczasem większość osób w Polsce i na świecie wybiera dom murowany, jako większa ostoja i bezpieczeństwo dla swoich rodzin – warto jednak zauważyć, że trend wyboru domu oraz technologii z jakiej jest zbudowany na świecie zmienia się nie do poznania, na korzyść domków drewnianych.

Nie zapominajmy, że drewno od dawien dawna towarzyszy człowiekowi w różnego rodzaju budowach. Oczywistym faktem jest również to, że to materiał łatwopalny, chodź dzisiejsza technika opalania znacznie zmniejsza jego możliwości łatwopalne. Czy więc rozsądne nie byłoby sprawdzić możliwości jakie kryje w sobie dom drewniany przed decyzją kupna lub budowy domu murowanego? Zastanówmy się także nad ewentualnymi oszczędnościami wybierając dom z drewna – naprawdę są one gigantyczne w skali budowy domu. W Polsce mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ceny domów drewnianych są o blisko jedną trzecią mniejsze, niż w przypadku domów tradycyjnych. Chodzi głównie o wykorzystany materiał, które w Polsce i tak nie jest tani – wyspecjalizowane firmy zajmują się sprowadzaniem drewna do Polski, a najczęstszym rynkiem zaopatrzeniowym w przypadku Europy jest Szwecja, gdzie koszt drewna jest naprawdę niewielki. Kraje takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Norwegia czy Szwecja już dawno przekonały się o sile jak drzemie w drewnie, a warto przyznać, że klimat w nich panujący nie należy do najłagodniejszych – szczególnie w przypadku Norwegii, Szwecji czy Kanadzie. Ostra zima czy gorące lato nie są w stanie zrobić nic złego naszemu domkowi. Z pewnością każdy kupujący rozważa kwestię przyszłego bezpieczeństwa, jednak czy dom drewniany może stwarzać takie niebezpieczeństwo? Przykładów można by mnożyć, jednak najlepszym wydają się konstrukcje wykonane z drewna, które mają już przeszło 400 lat i dalej są w ciągłym użytku – nie oznacza to jednak, że takich konstrukcji nie trzeba odrestaurowywać, bo trzeba. Widać więc wyraźnie, że drewno może być materiałem, które z powodzeniem zastosujemy w konstrukcji naszego domu. Czy oznacza to dla nas i naszej rodziny mniejsze bezpieczeństwo? Oczywiście, że nie! Dodatkowo firmy budowlane dają gwarancję na dany dom i to przynajmniej na 100 – 200 lat ciągłego użytku, choć warto zauważyć, że w tym czasie należy zrobić kilka fundamentalnych remontów, które umocnią cały dom i sprawią, że będzie on jak nowo narodzony.

dom-drewniany

Wykorzystanie drewna w budownictwie jest naprawdę korzystne dla nas i to nie tylko pod względem finansowym, ale i zdrowotnym. Dlaczego? Domy drewniane mają jedną, aczkolwiek zasadniczą zaletę. Mianowicie wykorzystane drewno jest w stanie stworzyć w domu specjalny mikro klimat, który będzie korzystny zdrowotnie dla całej rodziny. Oznacza to także bardziej komfortowe mieszkanie, gdyż w ciągu gorących i upalnych dni, we wnętrzu naszego domu będzie przyjemnie i chłodno. Drewno pozwala także znacznie zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie w zimę. W jaki sposób? Przede wszystkim dzięki właściwością drewna, które nagrzewa się znacznie szybciej od muru czy betonu – dane pomieszczenie nagrzewa się więc w o wiele szybszym tempie, co kosztuje nas zdecydowanie mniej w rozliczeniu za zimę.

Odwiedź Makaoz.pl i dowiedz się więcej o domach drewnianych.

Komentarzy do wpisu “Drewno – dobry fundament domu?”: 5.

  1. Mariusz says:

    Drewniane domy mają swój urok 🙂

  2. perez says:

    W 5 minut jestem w stanie napisać artykuł głoszący antytezę. Gdzie tu jakieś liczby, badania, statystyki? Dawniej budowało się z materiałów ogólnodostępnych. Dalej na południe budowało się z kamienia, błota, a nawet łajna. Czy to znaczy, że w takim RPA korzystnie jest mieć ściany z krowich placków?
    Dobra, kliknąłem na link i zobaczyłem stronę producenta domów z drewna. Największą zaletą tych domów jest zysk producenta 🙂

  3. To fakt, że w Kanadzie czy też Stanach budowane są domy drewniane, które są nie tylko zdrowsze, ale i tańsze w budowie. Dom szkieletowy można postawić w miesiąc i w następny miesiąc „wykończyć” go od piwnicy po dach. Zdrowy dom, bo to fakt niezaprzeczalny jest tańszy z drewna niemniej jednak niektórzy wolą murowany, ponieważ naprawy nie są tak pracochłonne niż w przypadku elementów drewnianych. To oczywiście mit, ponieważ w jednym i drugim domu potrzebne są prace remontowe. Czasami w murowanych domach większe są koszty remontu, ponieważ fundamenty przenoszą znacznie większe obciążenia. Następnym plusem są opłaty za ogrzewanie. Rzeczywiście dom drewniany jest cieplejszy zimą a chłodniejszym latem. Łatwiej i szybciej ogrzejemy dom z drewna i mało tego. Dłużej utrzymuje ciepło, co jest wielką zaletą, ponieważ nie ma zbyt szybkich wahań temperatury. A więc jak widać sam komfort mieszkania jest większy.
    Następna kwestia to łatwopalność. Trzeba zauważyć, że materiały, jakie mamy w domu murowanym takie jak meble, dywan lub choćby firanki i zasłonki są również łatwopalne i w chwili zaprószenia ognia wytwarzają taką temperaturę, że po pożarze rzadko kiedy dom murowany nadaje się do dalszego zamieszkania. Czyli? Tak czy siak z ogniem zawsze należy ostrożnie się obchodzić 🙂

  4. Budowlany says:

    Myślę, że głównym, czynnikiem, który zniechęca do budowania domów z drewna jest myślenie o tym, że drewno materiał łatwopalny, że dużo krótszą ma żywotność niż beton, cegła. Przynajmniej takie są skojarzenia, które gdzieś w głowie siedzą.

    A specyficzny klimat, jaki stwarza drewno. T jest na pewno duża zaleta. Dodatkowo specyficzny, drewniany zapach 🙂

  5. Bastian says:

    Co do trwałości domów z drewna to nie ma wątpliwości, że prawidłowo zbudowane nie ustąpią domom tradycyjnym murowanym. Warto zobaczyć najstarszą budowlę z drewna, która ma kilkaset lat. Natomiast chciałbym zobaczyć firmę, która daje gwarancję na 100 lat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *