Domki z kart – nie!

Domy prefabrykowane nazywa się również domami gotowymi ze względu na to, że są w całości produkowane na terenie specjalistycznego zakładu. Poszczególne elementy na placu budowy są montowane na sucho, czyli bez zastosowania wody.

Co wyróżnia domy prefabrykowane?

Ich najważniejszą, pozytywną cechą jest wysoka energooszczędność. To kwestia ważna zarówno w kontekście ochrony środowiska jak i zmniejszenia kosztów utrzymania. W budynkach tego rodzaju możliwe jest wykorzystywanie najbardziej zaawansowanych technologii związanych z przenikalnością cieplną oraz pozyskiwaniem energii ze źródeł alternatywnych. Mowa tutaj przede wszystkim o zastosowaniu rekuperacji, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych oraz pomp ciepła.

Oczywiście prawdą jest, że dom murowany można również zbudować z zastosowaniem najbardziej energooszczędnych rozwiązań. Niestety sęk tkwi w samych kosztach budowy. W porównaniu do domów prefabrykowanych okazują się być nawet kilka razy wyższe!

domy prefabrykowane i oszczednosci

Każdemu według potrzeb

Osoby decydujące się na domy prefabrykowane nie muszą martwić się także o brak interesujących projektów. Firmy zajmujące się produkcją tych budynków zatrudniają architektów, którzy zaadaptują każdy projekt do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

Poza projektem inwestor już na samym początku otrzymuje szczegółowy kosztorys – podobnie jest w przypadku domów murowanych, jednak tutaj nigdy nie ma 100% pewności, jaki jest próg błędu. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków zdarza się, że ostateczny koszt budowy jest nawet o połowę wyższy niż w przedstawionym kosztorysie. Takie sytuacje nie mają miejsca w przypadku domów prefabrykowanych. Tutaj istnieje tylko 5%-owe ryzyko wahania cen.

Poziom stresu zredukowany

Podczas budowy domów prefabrykowanych wykorzystywane są jedynie najlepszej klasy materiały charakteryzujące się niskim przenikaniem ciepła, wytrzymałością oraz odpornością na przykład na działanie ognia. Nad produkcją każdego elementu budynku czuwają doświadczeni inżynierowie. Ważny jest także sam czas budowy domów gotowych. Już po kilku tygodniach od dopełnienia wszystkich formalności inwestor może się wprowadzić. Otrzymuje on również wieloletnią gwarancję na konstrukcję domu.

Warto wspomnieć także o tym, że budowa domu prefabrykowanego nie jest tak stresująca jak domu murowanego. W domach prefabrykowanym wszystkim od A do Z zajmuje się jedna firma – produkująca dom od początku. Nie tylko buduje i montuje budynek, ale również go wykańcza. Klient ma zwykle do wyboru wersję deweloperską lub pod klucz.

Autor artykułu
Treść artykułu jest przygotowana przez firmę: www.danwood.pl, która jest wyspecjalizowanym producentem gotowych domów.

Komentarzy do wpisu “Domki z kart – nie!”: 8.

  1. Spraykon says:

    Z domkami prefabrykowanymi mam jedno skojarzenie. Jakiś czas temu, gdy byłem we Włoszech w Abruzji w Torino di Sangro na kampingu była opcja „PREFABBRICATO”. Były to takie domki z grupy najtańszych na kempingu, które sprawiały wrażenie montowanych z dużych części – w odróżnieniu od tych murowanych – „BUNGALOW MURATURA”.
    Były tanie, ale standardem odstające od tych murowanych. Jak słyszę określenie domy prefabrykowane – to nie mam zbyt dobrego skojarzenia.

    Poniekąd budowle z czasów PRL – blokowiska – składają się z takich płyt wytwarzanych w fabryce, które się tylko „sklejało” na terenie budowy. One akurat z energooszczędnością nie miały wiele wspólnego. Wolę tradycyjną cegłę.

  2. Oto mój dom says:

    A ja kompletnie nie zgadzam się z opinią poprzednika. Pod linkiem jest projekt domu, który wybudował dla mnie Danwood w zeszłym roku. Przede wszystkim czas był bardzo atrakcyjny a już po pierwszym roku użytkowania okazuje się, że jest bardzo ekonomiczni, szybko się nagrzewa, nie traci temperatury szybko w ziemie i w ogólne nie czuć, że to składany dom na miejscu 😉 Gdyby ktoś nie wiedział to w ogóle by go nie odróżnił od innych domów.
    W okolicy podczas nawałnicy w pażdzierniku dachy straciły dwa domy – mohego wśród nich nie było, więc jestem spokojny o jego wytrzymalość. Prefabrykaty to przyszłość.

    Pozdrawiam
    Piotr Krajosz z okolic Bydgoszczy

  3. Sylwia says:

    No to wychodzi na to, że taki dom jest i tańszym i lepszym rozwiązaniem, jak z najlepszych materiałów. No może tak być. Jedyny minus to indywidualne preferencję, bo często się chce coś samemu w sposób indywidualny „zaprojektować”. Chyba, że z taką firmą też można ustalić pewne szczegóły?? Bo finansowo inwestycja w taki dom się raczej opłaca bardziej niż budowa na własną rękę. Czy się mylę?

  4. Arek says:

    fajny pomysł ale u nas mało popularny, u nas lubimy indywidualny projekt, głownie 1z 10 najpopularniejszych

  5. Marcin says:

    Tego szukałem:)

  6. Julian says:

    Ostatnio trafiłem na firmę, która zajmuje się przygotowanie prefabrykowanej więźby dachowej… mega czad 🙂 przywożą na miejsce budowy gotowy dach 🙂

  7. Hausia says:

    Spraykon, dużo właśnie zależy od wykonawcy i jakości tych elementów. Jak wykonawca jest byle jaki to i dom murowany spartoli.

  8. Mateusz says:

    W Polsce są mało popularne bo jak wiadomo wydają się nam takie budynki mało stabilne. W Ameryce takie budowle są bardzo znane i lubiane. Nie duże koszty i błyskawiczna szybkość budowy takiego domu. Nie wiem jak pozostałych ale mnie jakoś też mało przekonują..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *