Dlaczego warto ogrzewać swój dom pelletem?

Pellet to współcześnie jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. I choć do niedawna paliwem tym byli zainteresowani głównie mieszkańcy Europy Zachodniej, to dziś są one doceniane również w Polsce.

Rzeczą, która wyróżnia pellet drzewny spośród innych rozwiązań jest przede wszystkim jego skład. Nieduże granulki, których średnica nie przekracza 8 milimetrów wytwarzane są przy użyciu odpadów drzewnych (w głównej mierze trocin) bez stosowania sztucznych dodatków. Całkowicie naturalne składniki, jak i niewysoka emisja spalin powodują, że paliwo to uznawane jest za rozwiązanie ekologiczne, a co za tym idzie – przyjazne środowisku.

Wydajny i ekologiczny pellet

Pellet drzewny odnajdzie się przede wszystkim w miejscach, w których brakuje przyłącza do gazu ziemnego. Ważną rolę odgrywa także jego stosunkowo niska cena oraz wysoce korzystna relacja kosztów do efektywności ogrzewania danego budynku. Szacuje się, że 2,2 kilograma pelletu odpowiada 1 litrowi oleju opałowego. Warto również wiedzieć, że pellet, w porównaniu z węglem, jest materiałem o wiele bardziej czystym. O wiele łatwiej jest bowiem usunąć pył drzewny, aniżeli pył węglowy. Pellet wytwarza także niedużą ilość popiołu, który powstaje podczas procesu spalania, który może być następnie użyty do użyźnienia gleby znajdującej się na działce.

Pellet drzewny. fotolia.com, 169124387 | Autor: dinostock

Praktyczne ogrzewanie pelletem

Swoją popularność pellet zawdzięcza także dużej wygodzie użytkowania. Bardzo często jest on pakowany w nieduże, 10- bądź 20-kilogramowe worki, co w znacznym stopniu ułatwia zarówno transport, jak i późniejsze składowanie. Paliwo to nie wymaga też dużego zaangażowania ze strony posiadacza. W zależności od wielkości zasobnika, piec jest w stanie pracować całkowicie bezobsługowo nawet do kilku tygodniu, dzięki czemu mamy możliwość ogrzewania domu nawet w przypadku dłuższej nieobecności. Warto tu także zaznaczyć, że w przypadku posiadania nieco nowszych kotłów, cały proces może być sterowany zdalnie, przy użyciu podłączonego do sieci telefonu lub też komputera.

Czyste ogrzewanie!

Ogrzewanie pelletem to również niewielka ilość popiołu podczas spalania. W praktyce oznacza to, że jego użytkownicy nie będą musieli martwić się o jego zagospodarowanie. Jest to materiał całkowicie naturalny, przez co, jak już wyżej wspomniano, można nim nawozić działkę. Jedynym ograniczeniem związanym z wykorzystywaniem pelletu jest fakt, iż może on być spalany wyłącznie w specjalnie do tego przystosowanych piecach. W praktyce oznacza to, że osoby chcące ogrzewać dom tym właśnie rodzajem paliwa, będą musiały zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, jednakże jest to inwestycja korzystna, ponieważ koszty te zwracają się bardzo szybko.

Materiał przygotowany przez SAM-BUD-ROL, producenta ekogroszków dla wymagających.

Komentarzy do wpisu “Dlaczego warto ogrzewać swój dom pelletem?”: 6.

 1. Maciej says:

  Sam mam kocioł na pellet i powiem że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Można wyjechać w zimę na dwa tygodnie w góry i w domu utrzymywać stałą dodatnią temperaturę. Pellet jest bardzo czysty i świetnie się pali. O olbrzymiej popularności może świadczyć fakt że w ciągu ostatnich 3 lat cena pelletu wzrosła o 40%.

 2. darek says:

  U nas się sprawdza peelet. Polecam

 3. Maciek says:

  Na pewno pellet ma przed sobą dużą przyszłość. Jedynym problemem są koszty zakupu pieca, które są duże i odstraszają większość zainteresowanych. W niektórych gminach można je zmniejszyć poprzez korzystanie z różnego rodzaju dotacji.

 4. Artur says:

  W moim domu posiadam możliwość sterowania właśnie zdalnego moim piecem. Polecam tę możliwość każdemu bo taki inteligentny dom to duże ułatwienie dla właściciela.

 5. Obserwator says:

  Ja bym z tą ekologią dyskutował. Ile energii trzeba wytworzyć, aby taki pellet powstał (pelletowanie, suszenie, pakowanie, transport)?
  Jeżeli chodzi o koszty, to w przeliczeniu zł/MJ jest droższy od najczystszego koksu, z którego popiołu kg/MJ też może wyjść mniej.
  Każde paliwo węglowe można spalić czysto, jak i każde, nawet najczystsze, w kopciuchu paląc przeciwprądowo można wypuścic w komin w postaci czarnego dymu.
  Najtańszym paliwem zł/MJ będzie miał węgla brunatnego (będący odpadem przy pozyskiwaniu paliwa energetycznego). Ale mamy dziwne władze, które zakazują palenia brunatnym, bo jest złyyyy. Tymczasem przy odpowiednim palenisku współprądowym da się go tak spalić, że nikt nie powie, że z komina cokolwiek się wydobywa. Można zrobić takie palenisko, że wylot kominowy będzie w postaci rury PCV (spaliny schłodzone poniżej 100 stopni) na poziomie gruntu i będzie wyglądał jak wylot z … rynnien.
  Jeśli chodzi o automatykę pieców, to wszystko jest fajnie, póki prądu nie braknie. A rzadkością są układy, które mają własny generator, automatycznie odpalany w przypadku zaniku napięcia w sieci.

 6. Mikko says:

  Bardzo dobrej jakości pellet dostaniecie w [wymoderowano spam]. No i dowóz w całym kraju. A opał certyfikowany, najlepszej jakości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *