Czym jest ulga termomodernizacyjna i jakie daje korzyści przy instalowaniu fotowoltaiki?

Rozliczając podatek dochodowy za upływający rok, każdy Polak ma możliwość skorzystania z różnych ulg. Wszystkim właścicielom instalacji fotowoltaicznych przypominamy, iż mają prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Daje ona szanse na odpisanie od dochodu wszystkich kosztów zakupu i montażu paneli solarnych i innych elementów zasilających gospodarstwo domowe lub rolne.

Koszty fotowoltaiki a ulga termomodernizacyjna

Urzędy skarbowe kierują rozliczenia do podatników, którzy nie prowadzą własnych przedsiębiorstw. Brak naszej reakcji sprawi, że dokumenty rozliczeniowe zostaną zatwierdzone w sposób automatyczny. Jeśli zależy nam na odliczeniu domowych paneli fotowoltaicznych od naszego podatku, musimy koniecznie zalogować się na właściwej stronie i uzupełnić dane należące do całości rozliczenia.

Ulga termomodernizacyjna – rozliczenie

Potrzebny nam druk PIT – 0. Tam, w części B, znajduje się rubryka “odliczenia od dochodu (przychodu)”. W szóstym wierszu jest miejsce na określenie wydatków na zrealizowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jeśli z kolei wypełniamy PIT – 37, kwotę ulgi musimy wpisać w części E, w rubryce “odliczenia od dochodu”. Powinna się tam znaleźć jedna zsumowana kwota gromadząca wszystkie odliczenia od dochodu, jakie znajdują się w załącznikach.

Przyklejanie płyt styropianowych do ściany zewnętrznej budynku. Fot. simazoran via depositphotos

Ulga termomodernizacyjna – jak dużo się odlicza?

Optymalną kwotę odliczenia podatkowego w oparciu o ulgę termomodernizacyjną określa się w wartości 53 tysięcy złotych na jednego podatnika. Jeśli o ulgę ubiegać się będzie małżeństwo, wspólnie prowadzące jedno gospodarstwo domowe – zsumowane odliczenie wynosić będzie ponad 100 tysięcy złotych. Jako dowód do przeprowadzenia operacji finansowej przez urząd skarbowy służą wszystkie faktury VAT zgromadzone w ciągu całego poprzedniego roku podatkowego. Montaż instalacji musi być dokonany w ciągu trzech lat. Jeśli kwota naszego rozliczenia nie będzie mogła pokryć się w naszym rocznym dochodzie, to rozlicza się ją na przestrzeni najbliższych sześciu lat.

Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Kierowana jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów dostosowanych do warunków życia jednej rodziny, gdzie w świadomy i kreatywny sposób zainstalowano nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne. Trzeba pamiętać o tym, że składając zeznanie, musimy posiadać prawo własności do naszego budynku mieszkalnego, bo inaczej nie będziemy uprawnieni do tego, by wprowadzić odliczenie do naszego podatku. Ulga pozwala zaoszczędzić wszystkim rozliczającym swoje zarobki w oparciu o progi podatkowe – 17%, 32%, 19%. Skorzystać z niej mogą również podatnicy prowadzący swoją działalność w oparciu o ryczałt.

Ulga termomodernizacyjna – co się odlicza?

Wszystkie informacje na temat tego, co dokładnie można odliczyć, znajdują się w katalogu wydatków dołączonego do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju. Tam przyjrzeć się możemy z bliska liście materiałów, urządzeń oraz usług ściśle połączonych z fotowoltaiką. Odlicza się więc np. koszty ogniw fotowoltaicznych, osprzęt oraz montaż. Wybrane panele fotowoltaiczne mogą być umieszczone w dowolnie wybranym przez nas miejscu, jest ono sprawą drugorzędną. Najistotniejsza sprawa to udowodnione, skuteczne działanie w usprawnieniu funkcjonowania domu, w którym na co dzień mieszkamy.

Czy dotacje również możemy odliczyć od ulgi termomodernizacyjnej?

To, co wydaliśmy w ciągu poprzedniego roku na instalowanie domowej fotowoltaiki, odlicza się od podstaw opodatkowania. Niestety, dotacji nie bierze się w tej sytuacji pod uwagę. Jeśli skorzystaliśmy z dotacji, koniecznie musimy ją odjąć od finalnych kosztów. Dotyczy to oczywiście dotacji z poprzedniego roku, bo jeśli mamy do czynienia z dotacją tegoroczną, a złożenie deklaracji jest jeszcze przed nami – najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowe jej odjęcie od sumowanych kosztów. Gdy już nasz PIT trafi do urzędu i dopiero potem otrzymamy dotację, nie trzeba się martwić na zapas. Wystarczy dokonać właściwej korekty, która zawsze nam przysługuje. Można sprawę załatwić też w inny sposób – przygotowując zeznanie za rok 2021, po prostu doliczyć wszystko to, co wcześniej zostało nam oddane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *