Czy Sosnowiec nie zmarnuje śmieci?

Pod tytułem „Sosnowiec nie zmarnuje śmieci” w katowickim serwisie gazeta.pl opublikowano artykuł o uruchomieniu nowego składowiska odpadów. Składowiska nowoczesnego, stworzonego ze szczególną (w porównaniu do wcześniejszych) dbałością o środowisko, a także przygotowanego od razu do odzyskiwania gazu wysypiskowego.

I właśnie ten odzysk gazu wysypiskowego (składowiskowego, biogazu) miałby być wystarczającym, by twierdzić, że śmieci nie będą się marnować? Ja nie jestem przekonany. Ale zanim przedstawię swoje zdanie, kilka słów na temat samej inwestycji.

Nowa kwatera wysypiska w Sosnowcu w czasie budowy. Foto: MZSO Sosnowiec.

Mianowicie, uruchomiona została nowa, trzecia kwatera wysypiska w Sosnowcu. Zajmuje powierzchnię 4 hektarów i będzie w stanie przyjmować śmieci z miasta i okolic przez 11 lat. Jest doskonale uszczelniona, by nie dochodziło do skażenia wód podziemnych, a także przygotowana do odzysku gazu wysypiskowego. Zostało to przewidziane już na samym początku, przy zapełnianiu wysypiska będą więc układane kolejne rurociągi służące do odzyskiwania powstającego na wysypisku metanu. To z kolei pozwoli odzyskać go znacznie bardziej efektywnie, niż przeprowadzanie odwiertów w już istniejącym składowisku, które przestało być napełniane.

Odzysk metanu jest korzystny przede wszystkim ze względu na możliwości jego późniejszego wykorzystania. Świetnie nadaje się bowiem do produkcji ciepła i energii elektrycznej w małych kogeneracyjnych układach z silnikiem spalinowym, ale także do wprowadzenia do sieci gazowej jako sztuczny gaz ziemny (SNG – substitute natural gas). Z drugiej strony, gdyby go nie odzyskiwać, trafiłby do atmosfery, gdzie jest bardzo silnym gazem cieplarnianym!

Mimo wszystko uważam jednak, że są lepsze metody na zagospodarowanie śmieci:

 • kompostowanie odpadów biodegradowalnych, a później wykorzystanie kompostu np. do utrzymania zieleni miejskiej lub sprzedaż,
 • odzysk surowców wtórnych,
 • przetwarzanie plastików na paliwo,
 • spalanie.

Ale póki nie da się przekonać mieszkańców do budowy spalarni odpadów, lepiej budować składowiska przygotowane do efektywnego odzysku gazu składowiskowego. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

Źródło fotografii: mzso.sosnowiec.pl

Komentarzy do wpisu “Czy Sosnowiec nie zmarnuje śmieci?”: 4.

 1. Ale póki nie da się przekonać mieszkańców do budowy spalarni odpadów, lepiej budować składowiska przygotowane do efektywnego odzysku gazu składowiskowego. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Ludzie się nie zgodzą na dym. To chyba jasne. Na siłę nie przejdzie, więc sposobem. Ot, w Holandii odfiltrowują dym i niemal czysty co2 transportowany jest rurami do szklarni z ichniejszymi słynnymi tulipanami i innymi chabaziami.

 2. Rafał says:

  Jestem zwolennikiem degradacji termicznej odpadów (odzysk energetyczny) (oprócz oczywiście odpadów organicznych->kompostowanie)

  Niestety z PL-podejściem przestrzegania norm i stosunkiem do pracy, nawet zastosowanie BAT nie da zadowalających efektów i mieszkańcy okolic zakładów utylizacji będą mieli powody do uskarżania się.

 3. Kiedyś czytałem o gościu który z foliowych siatek które dają w sklepach robił olej napędowy czy coś takiego – to dopiero utylizacja na wysokim poziomie 🙂

 4. leon says:

  Kilka lat temu powstało kilka zakładów ktore przerabiały plastiki do postaci płynnej i to było wykorzystywane do produkcji paliw.Nasze”GIENIALNE ” URZĘDY SKARBOWE obłożyły podatkiem akcyzowym jako paliwo i zakłady padły.(możliwe że nie zaplacili haraczu )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *