Co to są roboty ziemne i jaki zakres prac obejmują?

Zorganizowanie terenu pod każdą budowę rozpoczyna się pracami ziemnymi. Polegają one na przygotowaniu podłoża pod przyszłe podwaliny obiektu. Dzięki robotom ziemnym prowadzonym przed rozpoczęciem budowy, mamy gwarancję uzyskania równego terenu, który będzie miał wpływ na postęp dalszych prac budowlanych. Na czym one dokładnie polegają i co wchodzi w ich zakres?

Jakie maszyny wykorzystuje się w robotach ziemnych?

Do wykonania robót ziemnych używa się najczęściej ciężkich maszyn. Chodzi tutaj o koparki, spychacze, koparko-ładowarki, walce, zagęszczarki gruntu i inny sprzęt. Są to maszyny ułatwiające oczyszczanie terenu z gruzu, kamieni czy innych pozostałości po wcześniejszych obiektach. Wypożyczalnie najczęściej oferują wynajem sprzętu budowlanego wraz z obsługą doświadczonego operatora.

Często konieczną czynnością jest zrobienie wykopów (np. pod fundamenty budynku) oraz rowów, wzniesienie odpowiedniej wysokości nasypów, a także zakopanie istniejących zagłębień w ziemi. Po zakończeniu prac porządkowych można dokładnie wyrównać i utwardzić teren za pomocą walca. Dopiero zakończenie tych prac można rozpocząć właściwą budowę.

Najczęściej wykonywane roboty ziemne

Roboty ziemne to głównie przygotowywanie terenu pod fundamenty, budowanie instalacji podziemnych, kształtowanie wyznaczonego terenu oraz wyrównywanie i zagęszczanie gleby. Wszystkie te prace muszą być precyzyjnie wykonane. Każde odchylenie od przyjętej normy może skutkować usterkami lub nieścisłościami podczas wznoszenia budowli na tym terenie.

Ważne jest, aby budowa była oparta o wcześniej przygotowany projekt, który dopasowuje poszczególne prace oraz elementy konstrukcyjne do wymogów prawa budowlanego. W przypadku jakichkolwiek uchybień, może pojawić się problem z odbiorem prac, który jest niezbędny, aby móc korzystać z budynku. Restrykcyjne normy są niezbędne nie tylko ze względu na trwałość konstrukcji, ale także bezpieczeństwo jej użytkowników (mieszkańców domu czy pracowników budowanego zakładu produkcyjnego).

Ręczne i mechaniczne przygotowanie terenu pod budowę

Do robót ziemnych wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt budowlany. Część prac wykonywana jest jednak ręcznie przy pomocy odpowiednich narzędzi (łopaty, kilofy). Prace wykonuje się ręcznie przede wszystkim wtedy, gdy nie ma możliwości wjechania na teren koparką. Służą one także do drobnych wykończeń i ewentualnych poprawek po przejechaniu ciężkiego sprzętu. Do takich celów firma zatrudnia podwykonawców, którzy według zlecenia przygotują teren do dalszych prac z użyciem specjalistycznych maszyn budowlanych.

Szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników

Roboty budowlane, w szczególności prace na wysokościach (wtedy niezbędny jest podnośnik koszowy, który umożliwia bezpieczne prace na wysokościach) oraz prace ziemne wymagają specjalnych kwalifikacji i bezwarunkowego przestrzegania przepisów BHP. Stosowanie się do wytycznych zapobiega nieuwadze podczas prac z ciężkim sprzętem, na wysokości lub w czasie robienia wykopów.

Normy chronią przed niespodziewanymi wypadkami. Bardzo ważną sprawą jest skupienie się podczas tych robót na wykonywanej czynności. Każdy pracownik powinien wykazać się profesjonalizmem i rozsądkiem. Obsługą sprzętu ciężkiego zajmują się doświadczeni operatorzy, którzy posiadają świadectwa techniczne. Uzyskanie odpowiednich uprawnień do pracy (np. jako operator żurawia) wymaga zdania egzaminu prowadzonego przez Urząd Dozoru Technicznego.

W firmach budowlanych prowadzone są także wewnętrzne szkolenia, wykłady oraz wyświetlane są filmy instruktażowe na temat bezpieczeństwa podczas wykonywania robót ziemnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *