Chłodzenie pasywne – opis systemu

System chłodzenia pasywnego to instalacja służąca do chłodzenia obiektów budowlanych wykorzystująca, jako źródło, naturalny chłód zawarty w gruncie na głębokości kilkudziesięciu metrów.

Jako elementy oddające chłód do wnętrza budynku najlepiej sprawdzają się klimakonwektory. Są to urządzenia składające się z chłodnicy, wentylatora i układu automatyki podłączone do instalacji „wody lodowej”. Klimakonwektory mogą być zabudowane w ścianach, sufitach lub w podłodze albo występować jako urządzenia z własną obudową. Najczęściej spotykane wyglądają dokładnie tak jak znane wszystkim klimatyzatory, ale mogą to być urządzenia montowane na przykład pod oknem jak konwektory służące do ogrzewania. Wszystkie modele mogą zostać wykorzystane również do ogrzewania pomieszczeń. Wymaga to jedynie podłączenia do instalacji grzewczej.

Chłód można przekazać również do układów wentylacji w budynku, jednak w przypadku budynków jednorodzinnych, z uwagi na niewielkie ilości wymienianego powietrza system taki nie jest odpowiednio wydajny. Innym spotykanym rozwiązaniem jest przekazywanie chłodu przez instalację ogrzewania podłogowego lub ściennego i tutaj podobnie – systemy te nie mają odpowiedniej wydajności, dodatkowo dochodzi tu problem kondensacji, który nie pozwala na wprowadzenie czynnika o zbyt niskiej temperaturze. (W przypadku klimakonwektorów wykonuje się instalację odprowadzającą kondensat powstający na chłodnicy).

Autorem artykułu jest mgr inż. Jarosław Brzóska, Arcon Technika Grzewcza. Ilustracje: www.swegon.com, www.aux.com.pl .

Komentarzy do wpisu “Chłodzenie pasywne – opis systemu”: 3.

  1. Pawel says:

    Zdjęcia ładne, idea ok… tylko – ile kosztuje taki rodzaj „klimatyzowania” pomieszczeń?

  2. Zyga says:

    Ciekawe, aczkolwiek też mam wątpliwości co do opłacalności całego tego systemu. Czy tak naprawdę w naszej sferze klimatycznej taki rodzaj chłodzenia zda egzamin ? Póki co bardziej skupiam się nad problemem ogrzewania 🙂

  3. Pikl says:

    Niezły projekt. Sądzę, że może być całkiem efektywny, tylko zastanawiają mnie koszta – te mogą okazać się zbyt duże w porównaniu do opłacalności całej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *