Budynek energooszczędny może być tańszy o 40%

Według analiz przeprowadzonych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE), dom energooszczędny może być tańszy od tradycyjnego nawet o prawie 40%.

„Analiza metod optymalizacji standardu energetycznego budynków z uwzględnieniem kryteriów ekonomicznych, ekologicznych i kosztów zewnętrznych” wykazała, że w każdym przypadku docieplenie budynku się opłaca. Porównano łączny koszt wzniesienia i eksploatacji budynku w okresie 20-letnim, zakładając inflację na poziomie 2,5% rocznie, a wzrost cen energii o 6% szybszy.

Przykładowo, dla domu o powierzchni 81 m², w najlepszym przypadku ten łączny koszt zamknął się w 400 000 PLN. Dziś za te pieniądze trudno jest kupić mieszkanie o takiej powierzchni, a co dopiero jeszcze je utrzymać! Okazało się jednak, że może opłacać się nawet dom w standardzie pasywnym lub bliski jemu…

Analizowano następujące warianty:

  • standard (jak rozumiem — spełniający tylko minimalne wymogi dot. izolacyjności),
  • podwyższony standard,
  • wysoki standard,
  • bardzo wysoki standard,
  • bardzo wysoki standard + kolektory słoneczne,
  • bardzo wysoki standard + pompy ciepła.

Podwyższenie standardu w każdym przypadku sprowadzało się do:

  • zastosowaniu lepszej izolacji cieplnej ścian, podłóg i dachu,
  • dociepleniu rur instalacji centralnego ogrzewania (jak sądzę, również rurek z ciepłą wodą użytkową)
  • zastosowaniu okien o lepszych parametrach cieplnych,
  • użyciu lepszej armatury grzewczej i do ciepłej wody (cokolwiek to znaczy)
  • zastosowaniu bardziej wydajnej wentylacji (prawdopodobnie chodzi o sprawność odzysku ciepła z wentylacji).

Osobiście uważam, że taka analiza powinna być wykonywana zawsze, dla każdego nowo wznoszonego budynku. Należy wybrać optymalne źródło ciepła i optymalną grubość izolacji. Tym bardziej, że wcale to nie jest trudne!

Komentarzy do wpisu “Budynek energooszczędny może być tańszy o 40%”: 11.

  1. Czy można poprosić o linka do wspominanej analizy KAPE?

  2. @Lupusisko: niestety, do samej analizy nie udało mi się dotrzeć, znalazłem tylko informację prasową stamtąd pochodzącą.

  3. No cóż i tak dziękuję za informację, postaram się poszukać na własną rękę :).

  4. Adam says:

    „zakładając inflację na poziomie 2,5% rocznie”

    optymiści

    „w każdym przypadku docieplenie budynku się opłaca”

    jak ktoś ma surowce energetyczne, za darmo lub za bardzo tanio (a znam takich ludzi) to mu się nie będzie opłacało

  5. alan says:

    chodź w większości przypadków wydatki na ogrzewanie są delikatnie mówiąc dość przytłaczające, a przy moich wyliczeniach obniżenia kosztów w sezonie grzewczym o powiedzmy 50% (przez 5-6 miesięcy), koszt ocieplenia domu np 12 cm warstwą kropkowanego styropianu powinien się zwrócić w przeciągu 4 lat.. a komfort spędzenia zimy w ciepłym domu, bez bólu głowy o rachunki? jest na pewno wart zachodu 🙂

  6. robbo2k says:

    Jestem przeciwnikiem absurdu. Dom pasywny to skazanie sie w imie chorej ideologii na mieszkanie w bunkrach o malutkich okienkach strzelniczych. Wydajac kosmiczne sumy na niepotrzebne gadzety ktore szlak trafi przy pierwszej burzy. Sprowadzenie domu do 100kWh/m2 energii koncowej wystarcza. Kazdy krok nizej to albo koszt albo rezygnacja z czegos. Potem na forum muratora chodza tacy 3 litrowii ….. odsniezac zima trawnik bo garaz osobno, o tym ze przyszla wiosna wiedza tylko z licznika pompy ciepla bo przez okna swiata nie widac….. Te wszystkie organizacje oderwane sa od realiów i w imie chorej ideologii kaza stawiac kwadratowe klocki niczym bunkry linii Maginota.

  7. @robbo2k: chyba nie widziałeś nigdy domu pasywnego. 🙂

    Trochę racji oczywiście masz — dom pasywny aby mógł być pasywny, musi być w odpowiedni sposób zorganizowany. Nie może mieć salonu z oknami od północy, bardzo rozbudowanej bryły z udziwnieniami, o garażu w bryle domu pasywnego nie słyszałem.

    Ale to o tych malutkich oknach to gruba przesada, okna w elewacji południowej muszą być duże, w północnej najlepiej, by ich w ogóle nie było, ale nie jest to wymóg.

  8. Grzegorz says:

    Warte zastanowienia tym bardziej, że chcą dopłacać do energooszczędnych domów.
    Projekt dopłat będzie obowiązywał w latach 2013 – 2018. Na dofinansowanie do kredytu hipotecznego będą mogły liczyć osoby, które wybudują energooszczędny dom jednorodzinny, albo kupią dom lub mieszkanie od dewelopera w budynku, który oszczędza energię. Wysokość dopłaty do kredytu będzie zależeć od wskaźnika zapotrzebowania
    na energię do ogrzewania. W przypadku domu może wynieść 20 lub 40 tys. zł brutto, natomiast w przypadku mieszkania – 10 lub 15 tys. zł brutto.
    Ale co i jak okaże się w nowym roku;)

  9. Krzysiek says:

    Co tu dużo mówić, liczby mówią same za siebie. 40% to bardzo duża oszczędność, szczególnie przy nowoczesnym stylu życia. Myślę, że naprawdę warto przeanalizować ten temat i zastanowić się nad przejściem w tryb energooszczędny.

  10. HansKlos says:

    @alan
    „koszt ocieplenia domu np 12 cm warstwą kropkowanego styropianu powinien się zwrócić w przeciągu 4 lat”

    Przy ocieplaniu domu styropianem prosze zwrócić uwagą na to, że styropian spełnia wymagania niepalności, gdy jego warstwa nie jest grubsza niż 5 cm. Oznacza to, że ocieplanie styropianem 10, 12 czy 15 cm to narażanie siebie i bliskich na wysokie ryzyko pożaru, a tym samym poparzenia i zatrucia. Kto nie wierzy mi, to niech przyklei do ustawionej warstwy cegieł arkusz styropianu 10, czy 15 cm i podpali.-)

    W Polsce ruszyła fala ociepleń styropianem 10, 12 cm, w tym bloków mieszkalnych co zapewne wkrótce skończy się jakąś tragedią, a potem bedzie stara spiewka – Polacy, nic się nie stało.

    Oczywistym przy tym jest, że ocieplenia grubsze niż 5 cm mozna osiągnąć stosując systemy wielowarstwowe, np dwie warstwy – wełna mineralna i styropian, co jednak podnosi koszty robocizny.

  11. tomek says:

    Nigdy nie słyszałem żeby komuś się zapaliło docieplenie styropianem. Trochę przesadzasz. Zwarcia instalacji elektrycznej i uderzenia piorunem zawsze będą się zdarzały, ale to nie znaczy że wszyscy mamy budować domy z samego betonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *