Budownictwo energooszczędne – moda czy konieczność?

Informacja prasowa

Od kilku lat w Polsce coraz więcej uwagi poświęca się zastosowaniu w projektach budowlanych energooszczędnych rozwiązań. Budynki, powstające przy wykorzystaniu materiałów przyjaznych środowisku, wyznaczają we współczesnym budownictwie nowy, proekologiczny trend. Niskie koszty eksploatacyjne, odczuwalne zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz walory zdrowotne to argumenty, które do innowacyjnych rozwiązań i technologii przekonują coraz liczniejszą grupę inwestorów. Argumenty przemawiające za tym, czy fenomen tego zjawiska to tylko chwilowa moda, czy może wymóg czasów, w jakich żyjemy przedstawia Anna Deneka, ekspert z firmy Knauf Insulation.

Coraz więcej firm budowlanych stara się upowszechniać myślenie, że energooszczędne rozwiązania budowlane to przyszłościowa inwestycja, generująca wymierne korzyści dla inwestora. Jednym z aktywniejszych propagatorów tego poglądu jest niewątpliwie firma Knauf Insulation, która w oparciu o ponad 30 – letnie doświadczenie w branży izolacyjnej, stworzyła naturalną wełnę mineralną nowej generacji w ECOSE® Technology.

„Stopniowo odchodzi się od tradycyjnych materiałów budowlanych na rzecz nowatorskich rozwiązań i technologii, które sprawiają, że użytkowanie gotowych obiektów jest przyjazne, zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. Innowacyjność w połączeniu z proekologicznym nastawieniem przekłada się na wyjątkowo interesujące i opłacalne dla inwestora propozycje projektów budowlanych. Wdrażane przez naszą firmę przyszłościowe rozwiązania izolacyjne urzeczywistniają marzenia o harmonijnym współistnieniu człowieka z naturą” – mówi Anna Deneka z firmy Knauf Insulation.

Ocieplanie ściany szkieletowej budynku wełną mineralną.

Ocieplanie ściany szkieletowej budynku wełną mineralną. Fot: Knauf Insulation.

Sprzymierzeńcem energooszczędnego budownictwa jest Unia Europejska, która poprzez liczne projekty finansowe propaguje zarówno innowacyjne technologie, jak i energooszczędne materiały. Powodów takiego stanowiska jest wiele. Najważniejszy jednak wydaje się fakt, że przystosowanie przez inwestora domu do ekologicznych wymogów pozwoli mu wygenerować oszczędności i w znaczący sposób podnieść komfort życia domowników. W realizacji tych założeń pomoże wełna mineralna w ECOSE® Technology wprowadzona na rynek przez firmę Knauf Insulation. Tego rodzaju rozwiązania zapoczątkowują dyskusję o konieczności redefinicji standardów obowiązujących we współczesnym budownictwie.

„Podniesienie efektywności energetycznej budynków to efekt dyrektyw unijnych. Rozporządzenia te obejmują zarówno realizację obiektów nowoprojektowanych, jak i poprawę efektywności energetycznej budynków już istniejących. Priorytet stanowi tu ograniczenie zużycia energii. Zaprojektowana i opatentowana przez Knauf Insulation wełna mineralna w ECOSE® Technology sprawia, że izolacja budynku znacząco ogranicza utratę ciepła przez piwnicę, podłogi, ściany i dach, poprawiając tym samym komfort mieszkania, odczuwalny na co dzień przez wszystkich domowników. Przez kilka lat pracowaliśmy nad przygotowaniem produktu, stworzonego z naturalnie występujących lub wtórnych surowców. Z powodzeniem wykorzystaliśmy, bazującą na naturalnych komponentach, zaawansowaną biotechnologię łączenia włókien. To rewolucyjne odkrycie naukowe eliminuje formaldehyd i fenole, zawarte w tradycyjnych spoiwach, stosowanych obecnie w różnych procesach przemysłowych. Zastosowanie tak udoskonalonej nowej wełny mineralnej podczas budowy lub renowacji domu niesie za sobą wiele korzyści. Należą do nich poprawa jakości powietrza wewnątrz budynku oraz, z uwagi na niższy poziom energii skumulowanej, pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Nie bez znaczenia jest również obniżona emisyjność procesu produkcyjnego oraz fakt, że polepszeniu ulega charakterystyka środowiskowa obiektów, w których zastosowano produkt” – wskazuje ekspert z firmy Knauf Insulation.

Najlepszym sposobem wprowadzenia znaczących, pozytywnych zmian we współczesnym budownictwie jest upowszechnianie wśród prywatnych inwestorów rozwiązań, o których w światowej branży budowlanej mówi się już od kilku lat. „Uważam, że innowacyjne materiały, bazujące na naturalnych i odnawialnych surowcach, sprzyjające środowisku są rozwiązaniem, które wpisuje się na stałe w idee budownictwa energooszczędnego. To z pewnością nie jednosezonowy trend lecz trwała zmiana obowiązujących standardów. Inwestorzy na całym świecie świadomi są już dzisiaj idących za tym korzyści” – dodaje ekspert z firmy Knauf Insulation.

W Polsce stopniowo wzrasta zainteresowanie ekologicznym budownictwem. Upowszechnienie jego założeń wśród prywatnych inwestorów, architektów i firm budowlanych umożliwi odpowiedzialne i pozostające w zgodzie z naturą kształtowanie architektury XXI wieku. Dyskusja na temat fenomenu budownictwa energooszczędnego ma więc tylko jedną słuszną tezę – to nie krótkotrwała moda, ale wymóg teraźniejszości i przyszłości.

www.knaufinsulation.pl

Firma Knauf Insulation jest jednym z czołowych i najszybciej rozwijających się producentów materiałów izolacyjnych. Bazując na ponad trzydziestoletnim doświadczeniu w dziedzinie efektywności energetycznej, firma oferuje kompleksowe rozwiązania przeznaczone dla budynków mieszkalnych, niemieszkalnych oraz dla obiektów przemysłowych.

Firma Knauf Insulation działa w ponad 35 krajach. W 30 zakładach produkcyjnych firmy na całym świecie zatrudnionych jest ponad 5 000 pracowników. Firma, należąca do Grupy Knauf – niemieckiego rodzinnego przedsiębiorstwa, ma od lat stabilną pozycję rynkową i rozwija się dynamicznie pod względem operacyjnym i finansowym, a w 2009 roku odnotowała obroty przekraczające 1,1 miliarda euro.

Komentarzy do wpisu “Budownictwo energooszczędne – moda czy konieczność?”: 5.

 1. Budownictwo energooszczędne to może i nie konieczność ale bardzo ciekawe pod względem ekonomicznym posunięcie które pozwala zaoszczędzić na wydatkach związanych z zużyciem energii w przyszłości. Jednak pytanie czy takie budownictwo nie jest zbyt drogie jak na polaków?

 2. Bartosz says:

  Co prawda ponosimy większe koszta przy budowie takiego energooszczędnego domu, jednak z prostych kalkulacji wynika, iż podczas jego użytkowania różnica tych kosztów nam się zwróci, a nawet pozwoli zaoszczędzić. Dzięki temu właśnie coraz więcej osób decyduje się na energooszczędne budownictwo.

 3. Plusultra says:

  Jest dokładnie tak jak ze wszystkim: trzeba dołożyć by zrobić coś lepiej, dokładnie zaizolować, wyposażyć w wydajną wentylację itd. W takim domu jest inny komfort życia. Ale jeżeli ma się to wiązać z dużo większym kredytem to ja dziękuję za taki komfort. A może mniejszy domek w lepszym standardzie? Będzie i budowa tańsza i utrzymanie? Dotacja jest jak zwykle dotacją dla banku i przemysłu. Po co pompa ciepła w jednorodzinnym domu, który ma bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło? Po co 3 syzbowy zestaw okienny skoto 2 szyby wpuszczają więcej ciepła ze słońca, lepiej dołożyć do montażu na konsolach i osłon izolacyjnych okna (okiennice, rolety z dużą dozą izolacji)
  Wtedy można dom dogrzewać grzałką w rekuperatorze albo kominkiem konwekcyjnym (ciepło się rozchodzi grawitacyjnie naturalnie i dzięki wentylacji mechanicznej).
  Konieczny jest za to dobry projekt!

 4. Projekty says:

  Budując uznałem, że dom pasywny to za wysoka poprzeczka i celowałem właśnie w dom energooszczędny. To jest kwestia pytania – jak dużo muszę zainwestować, by oszczędzić jeszcze 100 PLN per cały sezon grzewczy. Od któregoś momentu przestaje się to opłacać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *