Biodiesel nielegalny?

Jeszcze kilka dni temu sądziłem, że każdy może w Polsce jeździć zarówno na oleju roślinnym jak i własnoręcznie wyprodukowanym biodieslu. Tym­cza­sem okazuje się, że sprawa wygląda zupełnie inaczej, dużo mniej kolorowo.

Po przeczytaniu kilku stron internetowych oraz jednego maila zdecydowałem, że dokument ten musi powstać jak najszybciej.

Po pierwsze, polecam lekturę artykułu Na rzepaku za kratki. Autor powołując się na Gazetę Pomorską zaznacza, że w przypadku korzystania z oleju roślinnego czy biodiesla do celów paliwowych konieczne jest zapłacenie akcyzy.

Podobną wiadomość podał mi jeden z gości mojej strony, pan Henryk Janicki. Rozmawiał on z kierownikiem jednego z wydziałów izby skarbowej w jednym z miast wojewódzkich i dowiedział się, że bez posiadania odpowiednich zezwoleń i uiszczenia akcyzy niemożliwe jest legalne rozpoczęcie produkcji biodiesla na własne potrzeby, podobnie jak wygląda sprawa z alkoholem.

Akcyza na olej roślinny jest najwyższa ze wszystkich paliw, wynosi ok. 1900 złotych na 1000 litrów, co jednoznacznie przekreśla opłacalność wykorzystania oleju jako paliwa. Nie dość, że się na tym nie oszczędzi, to jeszcze wychodzi drożej niż zwykły olej napędowy.

Wniosek — życie przerosło prawo. Trzeba czekać na ustawę o biopaliwach…

Komentarzy do wpisu “Biodiesel nielegalny?”: 8.

 1. Anna says:

  A jak się ma biodisel do oleju opałowego? Czyli inaczej mowiąc czy stosowanie go do pieców opałowych typu Buderus jest mozliwe?

 2. polak says:

  Komunistyczna MAFIA z 300tys. armią urzędników-niewolników, urząd skarbowy, policja skarbowa.Straż miejska straszy ludzi którzy są niepodłączeni do kanalizacji która nie istnieje. To jest TERRORYZM. Reszta instytucji żeby utrudnić ci życie POLAKU. Rzygać się chce.

 3. polak says:

  NIKT TEGO FORUM NIE CZYTA!!! JA GŁUPI BO LUDZI NIE STAĆ NA DZIADOWSKĄ USŁUGĘ INTERNETOWĄ, PO CO? ŻEBY LUDZIE DOWIEDZIELI SIĘ JAKA JEST PRAWDA. KTÓRĄ NA CO DZIEŃ DOŚWIADCZAMY ALE JEJ NIE WIDZIMY BO MUSIMY SIĘ BAĆ PRZEŁOŻONEGO,SZEFA,URZĘDASA,TOWARZYSZA ZE STRAŻY MIEJSKIEJ. A TO FORUM ISTNIEJE SAMO DLA SIEBIE.
  ŻAŁOSNE PRAWDA?

 4. @polak: dziękuję za te dwa jakże konstruktywne komentarze! 😉

 5. polak 2 says:

  @polak i Krzysztof Lis
  Trzeba sięgnąć do podstaw.
  U podstaw problemu leżą 2 tajemnicze słowa:
  1. LEWICA (także pseudoprawica a’la UW / PO / PiS)
  2. SOCJALIZM

  Te dwa problemy są przyczyną:
  1. WYSOKIEJ CENY PALIW
  2. REŻIMIE BIUROKRATÓW

 6. polak 2 says:

  powinno być „REŻIMU”

 7. querkis says:

  Czy któryś s Panów jest zorientowany, jak ta sprawa ma się w pozostałych państwach członkowskich? Równie rygorystycznie podchodzą do tego np niemieckie władze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *