Biodiesel z alg wytwarzany jest już w Polsce

Jak z dumą donosi natemat.pl, w Polsce funkcjonuje już pierwsza instalacja do produkcji biodiesla z alg!

Wprawdzie szczegółów nie znamy, inwestor pozostaje anonimowy, to jednak w sumie nie sposób się choć trochę nie ucieszyć.

Biodiesel z alg wydaje się być jednym z najciekawszych sposobów pozyskiwania tego paliwa. I właśnie uświadomiłem sobie, że mimo tego, jeszcze nie ma tu na DZB żadnego przekrojowego artykułu na ten temat. Będzie trzeba to nadrobić w najbliższej przyszłości.

Algi mają tę zaletę, że bardzo efektywnie zamieniają surowiec (dwutlenek węgla oraz promieniowanie słoneczne) na substancje oleiste. Nie są to te same tłuszcze, co w przypadku ziaren rzepaku czy słonecznika, jednak wciąż da się je wykorzystać jako paliwo.

Do efektywnej ich produkcji potrzeba byłoby dostarczać z zewnątrz dwutlenek węgla. Instalacji jego wychwytywania w Polsce za bardzo nie ma (coś mi się kojarzy z pilotażową instalacją do zatłaczania CO2 w elektrowni w Bełchatowie), a szkoda. Bo znalazłyby wykorzystanie także np. w tradycyjnym, szklarniowym ogrodnictwie.

Na skalę domu jednorodzinnego powinno być to jednak dość łatwe. Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne wytwarzają dość chłodne spaliny, zawierające dużo pary wodnej i dużo dwutlenku węgla, a dość niedużo innych zanieczyszczeń (np. tlenków siarki i azotu). Takie spaliny można byłoby sprężyć i zatłoczyć do instalacji produkującej algi. Rzecz w tym, że algi hodować się będzie raczej latem, czyli wtedy, gdy kocioł gazowy jest wyłączony.

Artykuł w natemat.pl podaje, że koszt litra paliwa jest poniżej 3,90 PLN. I że w drodze rafinacji z olejów produkowanych przez algi można otrzymać także substytut benzyny. Ta cena oparta jest jednak nie na tej konkretnej instalacji, a na cenie baryłki zielonej ropy podawanej przez firmę Sapphire Energy. I oczywiście nie uwzględnia podatków — co oznacza, że póki co absolutnie nie jest to paliwo konkurencyjne w stosunku do paliw ropopochodnych.

Jeśli miałoby być dotowane (czytaj: nieobciążone podatkami), byłoby tańsze na tej samej zasadzie, jak LPG jest tańszy od benzyny.

Komentarzy do wpisu “Biodiesel z alg wytwarzany jest już w Polsce”: 2.

  1. Dzidek says:

    witam mam prosbe czy moglby pan napisac czy oplaca sie produkowac biodiesla z oleju rzepakowego? z tego co czytalem ze starych wpisow pana oplacalnosci nie bylo produkujac i sprzedajac jak sytuacja wyglada dzisiaj na ten rok? prawdemowiac ceny paliwa ciagle rosna nie wiem jak sie sprawy maja z produkcja czy oplaca sie produkowac biodiesla? gdzie to sie sprzedaje? cos wiecej swiezych informacji na rok 2014 z gory dziekuje

  2. Ankot says:

    Obecnie opłacalność produkcji bioestra – nawet w garażu – jest wątpliwa z uwagi na aktualne ceny surowców. Tłuszcze odpadowe są w cenie około 2,5 zł / litr podobnie wyceniany jest metanol , wodorotlenek potasu – kilkanaście zł / kg. Jakby nie liczyć nie opłaci się. No chyba że ktoś ma dostęp do darmowego tłuszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *