Biodiesel z alg wytwarzany jest już w Polsce

Jak z dumą donosi natemat.pl, w Polsce funkcjonuje już pierwsza instalacja do produkcji biodiesla z alg!

Wprawdzie szczegółów nie znamy, inwestor pozostaje anonimowy, to jednak w sumie nie sposób się choć trochę nie ucieszyć.

Biodiesel z alg wydaje się być jednym z najciekawszych sposobów pozyskiwania tego paliwa. I właśnie uświadomiłem sobie, że mimo tego, jeszcze nie ma tu na DZB żadnego przekrojowego artykułu na ten temat. Będzie trzeba to nadrobić w najbliższej przyszłości.

Algi mają tę zaletę, że bardzo efektywnie zamieniają surowiec (dwutlenek węgla oraz promieniowanie słoneczne) na substancje oleiste. Nie są to te same tłuszcze, co w przypadku ziaren rzepaku czy słonecznika, jednak wciąż da się je wykorzystać jako paliwo.

Do efektywnej ich produkcji potrzeba byłoby dostarczać z zewnątrz dwutlenek węgla. Instalacji jego wychwytywania w Polsce za bardzo nie ma (coś mi się kojarzy z pilotażową instalacją do zatłaczania CO2 w elektrowni w Bełchatowie), a szkoda. Bo znalazłyby wykorzystanie także np. w tradycyjnym, szklarniowym ogrodnictwie.

Na skalę domu jednorodzinnego powinno być to jednak dość łatwe. Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne wytwarzają dość chłodne spaliny, zawierające dużo pary wodnej i dużo dwutlenku węgla, a dość niedużo innych zanieczyszczeń (np. tlenków siarki i azotu). Takie spaliny można byłoby sprężyć i zatłoczyć do instalacji produkującej algi. Rzecz w tym, że algi hodować się będzie raczej latem, czyli wtedy, gdy kocioł gazowy jest wyłączony.

Artykuł w natemat.pl podaje, że koszt litra paliwa jest poniżej 3,90 PLN. I że w drodze rafinacji z olejów produkowanych przez algi można otrzymać także substytut benzyny. Ta cena oparta jest jednak nie na tej konkretnej instalacji, a na cenie baryłki zielonej ropy podawanej przez firmę Sapphire Energy. I oczywiście nie uwzględnia podatków — co oznacza, że póki co absolutnie nie jest to paliwo konkurencyjne w stosunku do paliw ropopochodnych.

Jeśli miałoby być dotowane (czytaj: nieobciążone podatkami), byłoby tańsze na tej samej zasadzie, jak LPG jest tańszy od benzyny.

Komentarzy do wpisu “Biodiesel z alg wytwarzany jest już w Polsce”: 2.

  1. Dzidek says:

    witam mam prosbe czy moglby pan napisac czy oplaca sie produkowac biodiesla z oleju rzepakowego? z tego co czytalem ze starych wpisow pana oplacalnosci nie bylo produkujac i sprzedajac jak sytuacja wyglada dzisiaj na ten rok? prawdemowiac ceny paliwa ciagle rosna nie wiem jak sie sprawy maja z produkcja czy oplaca sie produkowac biodiesla? gdzie to sie sprzedaje? cos wiecej swiezych informacji na rok 2014 z gory dziekuje

  2. Ankot says:

    Obecnie opłacalność produkcji bioestra – nawet w garażu – jest wątpliwa z uwagi na aktualne ceny surowców. Tłuszcze odpadowe są w cenie około 2,5 zł / litr podobnie wyceniany jest metanol , wodorotlenek potasu – kilkanaście zł / kg. Jakby nie liczyć nie opłaci się. No chyba że ktoś ma dostęp do darmowego tłuszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *