30 lat rozwoju baterii litowych

Trafiłem niedawno na zajawkę opublikowanego w The Economist artykułu o tym, jak duży postęp poczyniono w technologii produkcji baterii litowych na przestrzeni ostatnich ok. 30 lat. Zajawkę, bo pełna wersja artykułu dostępna jest dla płatnych subskrybentów.

Ale i ten fragment, do którego jest dostęp bez logowania, przekazuje bardzo ważne informacje.

Widać z nich bezsprzecznie, jak duży postęp technologiczny został uczyniony w jednej z kluczowych technik nie tylko dla elektromobilności (w końcu każdy samochód elektryczny musi mieć jakieś akumulatory), lecz także dla odnawialnych źródeł energii w małej skali.

Po pierwsze, przez te 30 lat cena ogniwa litowego spadła o 97%.

Po drugie, równocześnie znacząco (kilkukrotnie) zmniejszyła się masa oraz objętość pakietu akumulatorów, niezbędnego do przechowania określonego ładunku elektrycznego (określonej ilości energii).

Akumulatorki 18650 marki Samsung o pojemności ok. 2 500 mAh w standardzie 18650, czyli o średnicy 18 mm i długości 65 mm. To jeden z najpopularniejszych standardów akumulatorków tego typu, wykorzystywany m.in. do zasilania latarek. Autor tego tekstu używa dokładnie tych akumulatorków do swoich dwóch latarek. 🙂

Jak donosi artykuł:

„Na początku lat 90. zestaw akumulatorów niezbędnych do zapewnienia zasilania w domu na jeden dzień kosztowałby ok. 75 000 USD. Same baterie ważyłyby 113 kg, zajmując przestrzeń podobną do kega z piwem. Dziś tę samą ilość energii można dostarczyć z zestawu za mniej niż 2 000 USD, wielkości niedużego plecaka o masie 40 kg. „

Źródło cytatu: „Lithium battery costs have fallen by 98% in three decades”, economist.com, klikalny link kilka akapitów wyżej.

Artykuł powołuje się na badanie „Re-examining rates of lithium-ion battery technology improvement and cost decline” zakończone latem 2020 roku, opublikowane po raz pierwszy w marcu 2021. Samo badanie dostępne jest w całości w internecie.

Badanie zawiera również szereg innych wniosków:

 • wielkość rynku baterii litowych, mierzonego w MWh pojemności rocznie, wzrosła prawie o 6 rzędów wielkości od 1991 roku,
 • gęstość energii w odniesieniu do objętości baterii wzrosła ponad trzykrotnie, z poziomu nieco ponad 200 Wh / litr do poziomu ponad 700 Wh / litr,
 • gęstość energii w odniesieniu do masy baterii wzrosła w podobny sposób, z ok. 80 Wh / kg do 250 Wh / kg.

Ceny baterii litowych, wyrażone w USD z 2018 roku w odniesieniu do 1 kWh energii, którą może przechować akumulator. Źródło: Micah S. Ziegler, Jessika E. Trancik: Re-examining rates of lithium-ion battery technology improvement and cost decline. Klikalny link do badania znajduje się kilka akapitów wyżej.

Od czasu, gdy publikowałem tu w 2015 notkę na temat zestawów Powerwall sprzedawanych przez koncern Tesla cena baterii oczywiście dalej spadła. Wprawdzie nie jest to tak szybki spadek, jak w latach 1990-2005, ale wciąż zauważalny.

Im więcej prądu będziemy w stanie tanio i efektywnie przechować w domowych instalacjach OZE, tym lepiej:

 • dla samego użytkownika, bo będzie mógł korzystać z własnego prądu i nie zużywać energii z węgla,
 • dla systemu elektroenergetycznego w dużej skali, bo wahania zapotrzebowania na prąd będą mniejsze, a jednocześnie nie będzie pojawiać się nadwyżka prądu z baterii słonecznych,
 • dla sieci dystrybucyjnych, których praca może być w dużej mierze zakłócana przez instalacje fotowoltaiczne (np. powodując lokalne wzrosty napięcia w sieci do niebezpiecznie wysokich poziomów).

Więc osobiście trzymam kciuki za dalszy rozwój tej techniki. 🙂

Komentarzy do wpisu “30 lat rozwoju baterii litowych”: 2.

 1. Yemn says:

  Myślisz że ładowanie na nocnej taryfie 18650 i używanie w dzień ma sens, czy za duże straty?
  Mam mnóstwo projektów w głowie związanych z tymi akumulatorami, od baterii w rowerze, po zwykłe latarki i akumulatory laptopowe.

 2. @Yemn: robiłem eksperyment z komercyjnym zestawem zasilania wykorzystującym właśnie akumulatorki 18650, stację zasilania Ecoflow Delta 1300:

  Robiłem parę testów sprawności ładowania-rozładowania (z uwzględnieniem wszystkich strat, także zamiany prądu przemiennego na stały, a potem na odwrót) i wychodziła rzędu 75-80%. Czy doliczając do tej sprawności koszt amortyzacji urządzenia (albo samego pakietu akumulatorów) możemy uzyskać zwrot z inwestycji, dzięki różnicy w niższej cenie prądu w nocnej strefie taryfowej? Nie sądzę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *