101 porad związanych z oszczędzaniem energii

Nawilżacze i odwilżacze powietrza

43. Używaj nawilżacza powietrza – pozwoli ci to czuć się cieplej w zimniejszych miesiącach. Będziesz wtedy w stanie obniżyć temperaturę ogrzewania, a tym samym oszczędzić na nim.
44. Użyj odwilżacza, by usunąć wilgoć w czasie cieplejszych i bardziej wilgotnych miesięcy – jej mniejsza ilość sprawi, że poczujesz się zimniej i będziesz używać klimatyzacji w mniejszym stopniu.
45. Sprawdź osad z mrozu na odwilżaczach – wyłącz urządzenie, by ten się rozmroził, a pokój stanie się cieplejszy.
46. Czyść urządzenie – odkurzaj odwilżacz przynajmniej raz do roku, by ten działał efektywniej.
47. Zakup odwilżacz ze znakiem jakości – zazwyczaj wskazywanym przez gwiazdkę. Tego typu urządzenia zużywają nawet 20% mniej energii niż inne modele, jednocześnie oferując te same funkcjonalności.

Oświetlenie

48. Używaj energooszczędnych żarówek, które zużywają nawet 75% mniej energii, niż te tradycyjne.
49. Używaj naturalnego oświetlenia – odsłaniaj rolety i zasłony w trakcie dnia zamiast korzystać z oświetlenia.
50. Rozplanuj swoje oświetlenie – nie każdy pokój potrzebuje tyle samo światła. Dobry plan biorący pod uwagę wszystkie aspekty oświetlenia pozwoli zaoszczędzić wiele energii i wciąż zachować odpowiednią ilość światła.
51. Używaj pojedynczej żarówki wysoko-watowej zamiast kilku nisko-watowych – w ten sposób oszczędzisz energię. Nie przekraczaj jednak zaleceń producenta.
52. Kontroluj oświetlenie zewnętrzne – upewnij się, że działają o odpowiednich porach wieczornych, a komórka wychwytująca ruch działa prawidłowo.
53. Wyłącz światła, gdy ich nie używasz – nawet na krótki okres czasu. Zużyjesz mniej energii, niż gdyby miały być włączone cały czas.
54. Zainstaluj czasomierz na swoich światłach przed domem – po jakimś czasie niech włączone automatycznie światła się wyłączają, by zredukować użycie energii.
55. Unikaj długowiecznych żarzących się żarówek, które są najmniej efektywne z wszystkich żarówek.
56. Rozważ kupno oświetlenia LED (Light Emitting Diode) – jego koszt początkowy może być niecdo wyższy, jednakże żarówki tego typu zużywają 10 razy mniej energii i działają 50 razy dłużej niż te zwykłe. Używają przy tym jedną trzecią energii ze świateł fluorestencyjnych.
57. Umieść żarówki w odpowiednich miejscach, w taki sposób, by pokryć cały obszar użytkowy bez tworzenia niepotrzebnych rozpraszających cieniów i odbić. Zaoszczędzisz tym samym energię na nieoświetlaniu nieużytkowanych obszarów.
58. Dopasuj jasność światła – ustawienie go na bardziej jaskrawe pobiera więcej energii. Warto więc zdecydować się na te nieco ciemniejsze, ale takie, które będą pasowały Twoim upodobaniom.

Klimatyzacja centralna

59. Zakup energooszczędny model, sprawdzając ocenę SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) – im wyższa ona będzie, tym bardziej efektywne okaże się być urządzenie.
60. Wybierz urządzenie odpowiednich rozmiarów – zbyt wielkie kosztuje o wiele więcej pieniędzy. Specjalista od ogrzewania jest w stane dobrać klimatyzację specjalnie do Twojego domu.
61. Wymieniaj zwoje sprężarki, by zmaksymalizować efektywność urzązenia.
62. Trzymaj termostat z daleka od ciepła – nie umieszczaj lamp i telewizorów nieopodal niego. Temperatura generowana przez te urądzenia może sprawić, że odczyt temperatury przez termostat będzie nieprawidłowy, co może spowodować straty energii.
63. Reguluj swoją klimatyzację – korzystaj z usług profesjonalistów i przynajmniej raz do roku sprawdzaj i ustawiaj odpowiednio swoją klimatyzację.
64. Utrzymuj kondensator i filtr w czystości – nie dopuszczaj do dostawania się do nich liści, traw i różnego rodzaju piasku. Co miesiąc czyść je dokładnie i wymieniaj, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Czyste elementy przyczyniają się do efektywnej pracy.
65. Zwiększ ustawienia swojego termostatu – gdy jesteś w domu, ustaw go na kilka stopni więcej – gdy wychodzisz dodaj kolejne stopnie. Ochładzanie pomieszczenia, gdy do niego wracasz kosztuje mniej niż podgrzewanie go po długim ochłodzeniu.
66. Zaciemnij swój dom – zasuń rolety, żaluzje i zasłony w oświetlonej części Twojego domu, by dom był nieco zimniejszy, a klimatyzator używał o wiele mniej prądu.
67. Ochładzaj tylko pomieszczenia, których używasz – zamknij drzwi do tych nieużywanych, by zwiększyć efektywność klimatyzatora.
68. Nie wytwarzaj więcej ciepła – te czynności, które wymagają ciepła i wilgoci zachowaj sobie na chłodniejsze części dnia lub wieczór. Mowa tutaj o zmywaniu, robieniu prania i gotowaniu. Te czynności wymagają, by klimatyzator działał na p-ełnych obrotach.
69. Gotuj w mikrofalówce zamiast w standardowym piecu lub piekarniku. W ten sposób wytworzyć mniej ciepła i wilgoci w domu.
70. Wyłącz urządzenia elektryczne, których nie używasz – nie zostawiaj komputera, telewizji czy sprzętu muzycznego włączonych, gdy ich nie używasz. Każde wytwarza ciepło, a dodatkowe ciepło to dodatkowa praca dla klimatyzatora.
71. Utrzymuj kratki wentylacyjne w czystości, co pozwoli chłodnemu powietrzu przemieszczać się po pokojach i sprawi, że klimatyzator będzie mniej potrzebny.
72. Przewietrz strych, najlepiej instalując tam system wentylacji – w ten sposób Twój dom będzie chłodniejszy latem.
73. Trzymaj klimatyzator z daleka od słońca – urządzenie powinno nie być narażane na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Ono sprawi, iż klimatyzator pracuje ciężej, by ochłodzić Twój dom.

Pokojowy klimatyzator

74. Zakup model energooszczędny, taki oznaczony gwiazdką – jego użytkowanie kosztuje nawet o 10% mniej.
75. Użyj licznika czasu, by wyłączyć klimatyzator, gdy wychodzisz i włączyć go na jakiś czas przed powrotem do domu.
76. Zakup urządzenie z różną szybkością wentylatorów (możliwą do zmienienia). Pozwala to na szybsze chłodzenie, gdy jest taka potrzeba i o wiele bardziej ciche działanie.
77. Niech klimatyzator będzie umieszczony w centrum, by pozwolić na lepszą cyrkulację powietrza. Najlepiej zainstalować go nad oknem lub w obszarze najbliżej położonym w stosunku do centrum przestrzeni mającej być ochłodzoną.
78. Uszczelnij urządzenie – gdy już umieścisz klimatyzator, uszczelnij go, by nie dostawało się do niego ciepłe powietrze z zewnątrz. Będzie wtedy pracował bardziej efektywnie.
79. Nie ustawiaj termostatu od razu na wysoką temperaturę – gdy pierwszy raz uruchamiasz klimatyzator, ustaw go na normalną lub średnią temperaturę. Ustawiając go na zimniejszą wcale nie ochłodzisz pokoju szybciej.
80. Trzymaj urządzenie z daleka od słońca – najlepiej w pokrytym cieniem obszarze Twojego domu. Klimatyzator działa efektywniej w chłodniejszych miejscach.
81. Zamknij otwory wentylacyjne doprowadzające świeże powietrze – nie chcesz ochładzać powietrza na zewnątrz. Twój klimatyzator z pewnością będzie działał lepiej.
82. Zdejmij i schowaj klimatyzator, gdy sezon na chłodzenie się skończy – gdy musisz go zostawić na miejscu, przykryj go z zewnątrz pogodoodporną nakładką, albo zatkaj jakiekolwiek otwory możliwymi do usunięcia uszczelkami.

Wentylatory

83. Używaj wentylatorów razem z klimatyzatorem – pozwolą zredukować cenę energii zwiększając cyrkulację zimnego powietrza z kilmatyzatora.
84. Używaj wentylatorów instalowanych na suficie, by zapewnić pomieszczeniu lepszą cyrkulację powietrza. Gdt na zewnątrz jest gorąco, ustaw wentylator na wypychanie powietrza w dół – w przeciwnym wypadku niech dmucha w górę, wypychając ciepłe powietrze w sufit i rozprowadzając je po całym pomieszczeniu.
85. Używaj wentylatorów centralnych. Instaluje się na strychu, a następnie wentylują one cały dom – przed włączeniem tego typu wentylatora otwórz okna.
86. Dbaj o stan wentylatora, czyszcząc go regularnie. Podążaj za wskazówkami producenta i kontroluj koszt jego uyżytkowania.

Ogrzewanie

87. Kup energooszczędny piec, najlepiej taki oznaczony oceną AFUE (Annual Fuel Utilization Efficiency) wyższą niż 90%.
88. Dbaj o piec, co miesiąc czyszcząc filtry lub wyieniając je, gdy zajdzie taka potrzeba.
89. Używaj gazu do ocieplania – jest tańńszy w eksploatacji niż innego rodzaju paliwa.
90. Używaj izolacji, w szczególności strychu, ale – w miarę możliwości – i całego domu. Dzięki temu w łatwiejszy sposób utrzymasz swój dom ciepłym.
91. Uszczelnij okna i drzwi, by zmniejszyć ilość zimnego powietrza przedostającego się z zewnątrz.
92. Zminiaj ustawienia termostatu – zimą, gdy śpisz lub cię nie ma, ustaw go na mniejszą temperaturę. Gdy jesteś w domu ustaw go na nieco wyższą.
93. Obniż temperaturę termostatu, gdy wyjeżdżasz, w szczególności na dłuższy okres czasu – nigdy jednak nie za bardzo.
94. Wpuść nieco słońca – energia słoneczna ma zauważalny wpływ na temperaturę w domu. Podwiń zatem rolety i odsłoń żaluzje w słoneczny dzień.
95. Podgrzewaj farelką – jeżeli masz pojedynczy pokój do ogrzania, skorzytstaj z farelki, jednak zawsze uważaj na zalecenia producenta dotyczące bezpieczeństwa korzystania z tego typu urządzenia.
96. Rzadko używaj kominka – wiele starszych modeli jest nieefektywnych i odciąga więcej ciepła z domu, aniżeli go produkuje.
97. Skorzystać z drzwiczek, wkładek i osłon do kominka, w szczególności, gdy używasz go często. Pozwoli to na większą efektywność jego działania.
98. Kontroluj przepływ powietrza – zapewnisz sobie tym samym efektywność energetyczną, komfort i niskie ceny energii.
99. Zakup wysokiej jakości okna, one również mają wpływ na energię wpuszczaną do domu.

Biuro

100. Kupuj tylko efektywne urządzenia – najwyższej jakości komputery, drukarki oraz maszyny do faxu lub telefony. Zużywają one o wiele mniej energii niż standardowe wyposażenie biurowe.
101. Nie miej włączonego komputera i innych urządzeń cały dzień – włączaj je tylko wtedy, gdy ich naprawdę potrzebujesz. Gdy skończysz pracę, koniecznie je wyłącz – nie pozostawiaj ich w trybie czuwania, gdyż wtedy ciągle zużywają energię.

Podsumowanie

Jak widać istnieje bardzo dużo sposobów na optymalizację kosztów energii elektrycznej zarówno w domu jak i w firmie. Stosując się do powyższych porad możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przez optymalizację zużycia energii elektrycznej chronisz środowisko naturalne.

Fotografia: kovik@sxc.hu.

Kolejne strony artykułu: strona 1 strona 2

Komentarzy do wpisu “101 porad związanych z oszczędzaniem energii”: 13.

 1. Bardzo przydatny spis, chociaż do niektórych punktów można by się przyczepić. Np. 5 – to nie jest takie oczywiste z tymi AAA+++…, bo oczywiście stare sprzęty są generalnie bardziej prądożerne, ale z drugiej strony nowinki techniczne sporo kosztują. Nie zawsze mamy wyczucie, ile faktycznie kosztuje nas rocznie prąd do danego urządzenia i po ilu latach zwróci nam się zakup nowego, bardziej oszczędnego urządzenia. Prąd jest dosyć tani i różnica w cenie np. 200 zł to już dosyć dużo. To może się nie zwrócić za życia danego urządzenia. Chociażby w przypadku wyboru pralki nie jest aż tak ważne , ile ona prądu zużywa, ale czy ma odpowiednio oszczędne programy. Ja w swojej pralce nigdy nie użyję programu, w którym prąd będzie mnie kosztować 30 groszy, tylko wybieram taki 30-minutowy, który kosztuje mnie kilka groszy. Nie wiruję na maxa, ale tyle, co potrzeba.

 2. Netss says:

  Wymiana całego oświetlenia w firmie na technologię LED była bardzo kosztowna, ale zredukowaliśmy zużycie energii elektrycznej o 80%. Dodatkowo zmiana codziennych nawyków takich jak:
  -wyłączanie sprzętów, których nie używamy- rzutników, komputerów, drukarek itp
  -gotowanie takiej ilości wody jaką potrzebujemy, a nie całego czajnika
  Poczyniły dalsze oszczędności. W rezultacie rachunki za prąd stały się znacznie niższe.

 3. Z tym czajnikiem to ogólnie śmieszna historia. Gdzieś kiedyś czytałem, że w większych firmach opłacałoby się zatrudnić kogoś tylko i wyłącznie do gotowania wody. Koszt energii straconej przez gotowanie zbyt dużych ilości wody pokryłby jego pensję.

 4. Piotr says:

  jeżeli ktoś ma taką taryfę, że w nocy ma tańszy prąd to jeśli idzie o zmywarki dobrą praktyką jest nastawienie na zmywanie na noc

 5. Darek says:

  W kilku punktach są ewidentne przekłamania:

  21 – Nie jest prawdą, że na gazie zawsze będzie taniej, gdyż to zalezy od jego zuzycia. Im mniejsze zużycie gazu tym bardziej prawdopodobne, że własnie prąd będzie tańszy. Nie jest prawdą, że na gazie łatwiej ustawić temp. gotowania. W kuchenkach indukcyjnych jest funkcja pozwalająca na ustawienie temp. gotowania (w stopniach), pilnuje jej czujnik w kuchence. Na dodatek sprawność kuchenki indukcyjnej jest ok. 2x wyższa niż gazowej bo ogrzewa ona wnętrze garnka.
  32 – Podgrzewanie wody na bieżąco nie będzie bardziej oszczędne od bojlera. Po prostu zanim woda zostanie podgrzana najpierw należy pokonać pojemność cieplną instalacji – im większa moc tym szybciej się to stanie. A operowanie dużymi mocami tylko po to by ogrzać kilka litrów wody to ewidentne straty. Dobrze zaizolowany bojler może tracić bardzo mało energii. W przypadku elektryczności można je ogrzewać nocą, gdy w systemie jest nadmiar mocy. Ogrzewacze przepływowe będą pracowały w dzień, gdy występuje deficyt mocy.
  34 – To ewidentna nieprawda. Grzałka elektryczna zawsze ma sprawność = 100%. Urządzenia gazowe mogą mieć ponad 100% (w odniesieniu do WO), ale tylko przy pracy w bardzo niskich temp. pozwalających na kondensację pary wodnej ze spalin. Bojler elektryczny jest urządzeniem „zamkniętym”, wystaje z niego niewiele elementów gdzie może uciekać ciepło. W przypadku gazu konieczne jest odprowadzanie spalin, czyli izolacja jest trudniejsza.
  37 – Z jakim sprzętem pracowała osoba pisząca powyższy tekst? W bojlerach elektrycznych jest wygodne pokrętło którym ustawia się żądaną temp. Warto ustawić taką, ktora jest odpowiednia bez konieczności odkręcania zimnej wody – to zapewni max. oszczędność energii.

 6. Wow, obszerny zbiór porad. Porada 13ta odnośnie lodówki jest niby banalna, ale właśnie niedawno odkryłem dość sporą nieszczelność u siebie chociaż wszystko wyglądało cacy. Nie chcę nawet myśleć ile energii przez to zmarnowałem, a rachunki prądu znacząco się zwiększyły.

 7. bajcik says:

  @Darek
  „operowanie dużymi mocami tylko po to by ogrzać kilka litrów wody to ewidentne straty”

  możesz uzasadnić?

 8. Mariusz says:

  świetny wpis, porady są naprawdę rzeczowe 🙂

 9. Darek says:

  Im większą mocą operujemy tym bardziej masywne muszą być elementy. Większa masa przekłada się na większą pojemność cieplną, a to w prostej linii prowadzi do większych strat związanych z nagrzewaniem i ochładzaniem. Wystarczy porownać zwykłe grzałki do wody – ta o mocy 500W jest dużo lżejsza od 1000W. Jeżeli chcemy zagotować kubek wody, to 500W będzie gotowała nieco dlużej, ale dzięki mniejszaj masie zużyje nieco mniej pradu. W przypadku bojlera nie ma większej różnicy czy grzałka ma dużą, czy małą moc. 100% wytworzonego ciepła zawsze trafi do wody. W tym przypadku jedyne straty są na izolacji termicznej, a te można prosto i tanio ograniczyć.

 10. Olaf says:

  Sporo naprawdę przydatnych porad.
  Żarówki LED podobno opłaca się instalować w miejscach gdzie długo się one świecą jakie macie na ten temat zdanie?
  Ja mieszkam w bloku i zainstalowałem led tylko w nocnej lampce u córek w pokoju bo jak były małe to potrafiło się świecić cała noc.

 11. SolidnyElektryk.pl says:

  Bardzo dobre porady. Niektóre oczywiste, jednak czy dla wszystkich. Ze swojej strony bardzo polecam oświetlenie LED.
  Jeżeli potrzebujesz elektryka zapraszam:

 12. Renata26 says:

  Odnośnie urządzeń to nie zawsze jest prawda, że te oznaczone klasą A++ pobierają mniej prądu, bowiem klasy przyznawane są też ze względu na technologię zawartą w urządzeniu, a jak wiadomo takie dodatki pobierają energię. Zatem warto sprawdzać ile urządzenie pobiera kwh rocznie, ale wiedzcie że ten parametr liczony jest na podstawie średniej, więc najlepiej zrobić własne obliczenia. Dużo na temat energii znajdziecie też na stronie energiadirect.pl

 13. rysy says:

  Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem „na swoje”, ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *