101 porad związanych z oszczędzaniem energii

Nasze domy i biura codziennie zużywają ogromne ilości energii. Każdego dnia przepłacamy za prąd, a wszystko za sprawą postępu technologicznego i naszego lenistwa. Prawdą jest, że energia elektryczna jest stosunkowo droga, ale należy też zwrócić uwagę na brak oszczędności w jej używaniu.

Wysokie rachunki za prąd to nie powód do zmiany dostawcy energii elektrycznej. Wiele osób jest nieświadoma jak niewiele trzeba, aby zmniejszyć swoje wydatki na prąd i tym samym zrobić coś dobrego dla środowiska.

Mniejsze urządzenia

1. Gdy to możliwe, gotuj za pomocą mniejszych urządzeń. Używaj tostera, elektrycznego rondla lub naczynia do gotowania na wolnym ogniu – mniejsze urządzenia zużywają mniej energii.
2. Używaj mikrofalówki. Skraca ona czas gotowania, jednocześnie oszczędzając energię.
3. Czyść lub wymieniaj filtry powietrza w okapach, nawiliżaczach powietrza czy klimatyzacji. Zatkane filtry są o wiele mniej efektywne w tym, co robią.
4. Używaj zimnej wody do pozbywania się odpadów – gorąca woda wymaga energii, by mieć taką temperaturę.

turbiny-wiatrowe

Lodówka i zamrażarka

5. Kup energooszczędny model. Zwróć uwagę na symbole (A+ itd.), a także na rok produkcji. Starsze modele zużywają dwa, a nawet trzy razy więcej energii niż te mające 10 lub mniej lat na karku.
6. Wybierz odpowiedni rozmiar. Określ potrzeby Twojego gospodarstwa domowego przed zakupem lodówki lub zamrażarki – zbyt duży sprzęt tego typu sprawia, że marnujemy energię.
7. Używaj tylko jednej lodówki lub zamrażarki. Jeżeli chcesz skorzystać z drugiej, na przykład ze względu na święta lub inne specjalne okazje, włącz ją jeden lub dwa dni przed użyciem.
8. Nie ustawiaj temperatury na zimniejszą, niż jest to potrzebne. Termometr w jej wnętrzu pozwoli ci określić odpowiednią temperaturę.
9. Czyść sprzęt. Odkurz całe wnętrze lodówki przynajmniej raz w roku, pozbywając się kurzu z silnika, cewki i innych elementów „pod maską”. Czysty sprzęt działa bardziej efektywnie – odłącz go od prądu i odkurz odkurzaczem lub szczotką.
10. Rozmrażaj całość regularnie – mróz sprawia, że zamrażarka działa mniej efektywnie i traci energię. Nie pozwól na budowanie się zbyt dużej warstwy mrozu.
11. Trzymaj lodówkę i zamrażarkę z daleka od źródeł ciepła. Umieść je w miejscach dalekich od bezpośredniego dostępu do słońca i od piekarników czy kaloryferów. W ten sposób potrzeba będzie mniej energii, by lodówka zachowała zimną temperaturę.
12. Nie umieszczaj sprzętu w nieogrzewanym pomieszczeniu – w garażu, na ganku. Jeżeli temperatura będzie za niska, całość będzie mniej efektywna i bardziej energochłonna – jedzenie może w takiej sytuacji się psuć.
13. Sprawdź uszczelki. Zarówno lodówka, jak i zamrażarka powinny się zamykać szczelnie – zbyt luźne uszczelki sprawią, że lodówka będzie pracowała ciężej i pobierała więcej energii. Jeżeli jesteś w stanie przecisnąć przez drzwi banknot, nie masz odpowiedniej szczelności – wymień uszczelki.

Zmywarka

14. Zawsze zbieraj pełną zmywarkę naczyń. Jeżeli nie masz ich odpowiedniej ilości, poczekaj ze zmywaniem – pełne zmywarki zużywają tyle samo gorącej wody i energii, jak i te nie do końca załadowane. Lepiej postawić na mniejszą ilość większych zmywań, niż odwrotnie.
15. Używaj krótkich programów – wybierz ten najkrótszy, który odpowiednio wymyje Twoje naczynia. Krótsze programy zużywają mniej wody i energii.
16. Nie płukaj naczyń przed wkładaniem ich do zmywarki. Jeżeli to robisz, używaj do tego zimnej wody – ta gorąca pobiera energię.
17. Czyść filtr – sprawi to, że urządzenie będzie pracowało o wiele sprawniej.

Piec i piekarnik

18. Zmniejszaj temperaturę. Rozpocznij od wyższej sprawiając, by płyn się gotowal, a następnie zmniejszaj temperaturę do kompletnego ugotowania. Szybkie gotowanie nie jest tak naprawdę szybkie, a zużywa więcej energii.
19. Nie otwieraj piekarnika podczas gotowania – za każdym razem, gdy to robisz, temperatura w jego wnętrzu spada. Konieczne jest wykorzystanie większej ilości energii, by ją przywrócić.
20. Używaj pozyskane ciepło – wyłączaj podgrzewanie płyty kilka minut przed ugotowaniem jedzenia. Ma ona wystarczająco ciepła, by samodzielnie dokończyć proces gotowania.
21. Rozważ skorzystanie z kuchni gazowej – gaz kjosztuje mniej niż elektryczność. Możesz dzięki niemu lepiej kontrolować temperaturę.
22. Przykryj naczynia pokrywką – niezależnie co gotujesz staraj się to robić pod przykryciem. Uwięzisz tym samym ciepło wewnątrz naczynia, oszczędzając energię.
23. Upewnij się, że drzwi piekarnika są szczelne – nawet niewielki otwór sprawia, że ciepło ucieka, a piekarnik traci energię na jego przywrócenie. Jeżeli jesteś w stanie przesunąć banknot pieniędzy przez zamknięte drzwi, te nie są szczelne.
24. Sprawdź temperaturę piekarnika – przetestują ją, by upewnić się, czy rzeczywiście ustawienia są odzwierciedlane w rzeczywistości. Jeżeli po ustawieniu wybranej temperatury ta rzeczywista w piekarniku jest wyższa, tracisz energię, a Twoje jedzenie może po prostu źle wyjść.

Pralka i suszarka

25. Dopasuj ilość wody – jeżeli Twoja pralka na to pozwala, dopasuj ilość wody do wielkości wsadu prania. Możesz zaoszczędzić energię poprzez użycie mniejszej ilości gorącej wody do mniejszych wsadów.
26. Pierz pełne wsady. Zawsze zbieraj tyle ubrań, by te uczyniły wsad pełnym – czy to jeśli korzystasz z suszarki, czy też z pralki. Pranie mniejszych wsadów zużywa tyle samo energii, jak i tych pełnych (a upranego prania jest mniej).
27. Pierz tylko w ciepłej lub zimnej wodzie. Unikaj tej gorącej, chyba, że pierzesz coś naprawdę brudnego.
28. Płucz w zimnej wodzie – temperatura wody do płukania nie ma wpływu na pranie i pozbywanie się plan. Płukanie zimną wodą oszczędza pieniądze potrzebne na jej podgrzanie.
29. Umieść pralkę niedaleko termy – woda traci ciepło, gdy podróżuje przez rury. Gdy ma mniejszy dystans do pokonania, mniej ciepła jest tracone. Izolowanie rur również pomaga oszczędzić nieco ciepła i energii.
30. Nie „przesuszaj” ubrań – zbyt długie trzymanie ich w suszarce ma na nie zły wpływ. Kup urządzenie, które wyłącza się, gdy ubrania są suche.
31. Czyść filtr – po każdym wsadzie czyść filtr suszarki, by ta lepiej działała. Sprawdzaj też co jakiś czas wentylację, by ta nie była zapchana – podobnie z wężem odprowadzającym wodę z pralki. Pozwoli to uniknąć pożaru i zwiększyć efektywność urządzeń.

Termy i używanie wody

32. Zakup energooszczędny model. Być może koszt jego zakupu będzie większy, jednak na dłuższą metę – ze względu na niższy koszt użytkowania – się to opłaci. Rozważ zakup tego modelu, który podgrzewa wodę tylko wtedy, gdy gorąca woda jest potrzebna zamiast przechowywania gorącej wody w pojemniku i stałego jej podgrzewania.
33. Zakup model o odpowiedniej wielkości. Zwróć uwagę na zapotrzebowanie twojej rodziny na gorącą wodę – jeżeli twoja terma jest zbyt duża, zużywa zbyt dużo energii. Zbyt mała może sprawić, że nie będziesz miał gorącej wody.
34. Rozważ gazowe podgrzewanie wody – elektryczna terma jest znacznie mniej efektywna, niż ta gazowa – przynajmniej jeśli chodzi o podgrzewanie wody.
35. Zainstaluj swoją termę w pobliżu kuchni – to tam zużywasz najwięcej gorącej wody. Gdy terma jest tam umieszczona, gorąca woda nie musi podróżować przez rury zbyt długo, a więc nie traci swojego ciepła.
36. Izoluj tuty, przez które przepływa woda – pozwoli to zaoszczędzić nieco ciepła traconego przy przechodzeniu przez nie gorącej wody.
37. Ustaw odpowiednią temperaturę wody – jeżeli jest niższa, pozwala to oszczędzić mnóstwo energii. Jeżeli masz elektryczną termę, będziesz musiał zdjąć pokrywę termostatu, by dopasować temperaturę. Ze względów bezpieczeństwa wyłącz urządzenie nim to zrobisz!
38. Naprawiaj przeciekające krany – gdy przecieka z nich gorąca woda, tracisz energię potrzebną na jej ogrzanie.
39. Jeżeli masz więcej term, zainstaluj instalacje pozwalające na krążenie wody między innymi. Skontaktuj się w tej sprawie z hydraulikiem.
40. Jeżeli masz termę zbierającą wodę w pojemniku, przynajmniej raz w roku go czyść – zbiera się tam osad, który zmniejsza efektywność całego urządzenia.
41. Instaluj urządzenia oszczędzające wodę – czy to na kranach, czy na prysznicach. Zmniejszą one zużycie gorącej wody.
42. Zainstaluj zmiękczacz wody – jeżeli masz ją zbyt twardą, zainstaluj go, a na pewno zaoszczędzi dla ciebie energię i pieniądze, jednocześnie zwiększając żywotność termy.

Kolejne strony artykułu: strona 1 strona 2

Komentarzy do wpisu “101 porad związanych z oszczędzaniem energii”: 13.

  1. Bardzo przydatny spis, chociaż do niektórych punktów można by się przyczepić. Np. 5 – to nie jest takie oczywiste z tymi AAA+++…, bo oczywiście stare sprzęty są generalnie bardziej prądożerne, ale z drugiej strony nowinki techniczne sporo kosztują. Nie zawsze mamy wyczucie, ile faktycznie kosztuje nas rocznie prąd do danego urządzenia i po ilu latach zwróci nam się zakup nowego, bardziej oszczędnego urządzenia. Prąd jest dosyć tani i różnica w cenie np. 200 zł to już dosyć dużo. To może się nie zwrócić za życia danego urządzenia. Chociażby w przypadku wyboru pralki nie jest aż tak ważne , ile ona prądu zużywa, ale czy ma odpowiednio oszczędne programy. Ja w swojej pralce nigdy nie użyję programu, w którym prąd będzie mnie kosztować 30 groszy, tylko wybieram taki 30-minutowy, który kosztuje mnie kilka groszy. Nie wiruję na maxa, ale tyle, co potrzeba.

  2. Netss says:

    Wymiana całego oświetlenia w firmie na technologię LED była bardzo kosztowna, ale zredukowaliśmy zużycie energii elektrycznej o 80%. Dodatkowo zmiana codziennych nawyków takich jak:
    -wyłączanie sprzętów, których nie używamy- rzutników, komputerów, drukarek itp
    -gotowanie takiej ilości wody jaką potrzebujemy, a nie całego czajnika
    Poczyniły dalsze oszczędności. W rezultacie rachunki za prąd stały się znacznie niższe.

  3. Z tym czajnikiem to ogólnie śmieszna historia. Gdzieś kiedyś czytałem, że w większych firmach opłacałoby się zatrudnić kogoś tylko i wyłącznie do gotowania wody. Koszt energii straconej przez gotowanie zbyt dużych ilości wody pokryłby jego pensję.

  4. Piotr says:

    jeżeli ktoś ma taką taryfę, że w nocy ma tańszy prąd to jeśli idzie o zmywarki dobrą praktyką jest nastawienie na zmywanie na noc

  5. Darek says:

    W kilku punktach są ewidentne przekłamania:

    21 – Nie jest prawdą, że na gazie zawsze będzie taniej, gdyż to zalezy od jego zuzycia. Im mniejsze zużycie gazu tym bardziej prawdopodobne, że własnie prąd będzie tańszy. Nie jest prawdą, że na gazie łatwiej ustawić temp. gotowania. W kuchenkach indukcyjnych jest funkcja pozwalająca na ustawienie temp. gotowania (w stopniach), pilnuje jej czujnik w kuchence. Na dodatek sprawność kuchenki indukcyjnej jest ok. 2x wyższa niż gazowej bo ogrzewa ona wnętrze garnka.
    32 – Podgrzewanie wody na bieżąco nie będzie bardziej oszczędne od bojlera. Po prostu zanim woda zostanie podgrzana najpierw należy pokonać pojemność cieplną instalacji – im większa moc tym szybciej się to stanie. A operowanie dużymi mocami tylko po to by ogrzać kilka litrów wody to ewidentne straty. Dobrze zaizolowany bojler może tracić bardzo mało energii. W przypadku elektryczności można je ogrzewać nocą, gdy w systemie jest nadmiar mocy. Ogrzewacze przepływowe będą pracowały w dzień, gdy występuje deficyt mocy.
    34 – To ewidentna nieprawda. Grzałka elektryczna zawsze ma sprawność = 100%. Urządzenia gazowe mogą mieć ponad 100% (w odniesieniu do WO), ale tylko przy pracy w bardzo niskich temp. pozwalających na kondensację pary wodnej ze spalin. Bojler elektryczny jest urządzeniem „zamkniętym”, wystaje z niego niewiele elementów gdzie może uciekać ciepło. W przypadku gazu konieczne jest odprowadzanie spalin, czyli izolacja jest trudniejsza.
    37 – Z jakim sprzętem pracowała osoba pisząca powyższy tekst? W bojlerach elektrycznych jest wygodne pokrętło którym ustawia się żądaną temp. Warto ustawić taką, ktora jest odpowiednia bez konieczności odkręcania zimnej wody – to zapewni max. oszczędność energii.

  6. Wow, obszerny zbiór porad. Porada 13ta odnośnie lodówki jest niby banalna, ale właśnie niedawno odkryłem dość sporą nieszczelność u siebie chociaż wszystko wyglądało cacy. Nie chcę nawet myśleć ile energii przez to zmarnowałem, a rachunki prądu znacząco się zwiększyły.

  7. bajcik says:

    @Darek
    „operowanie dużymi mocami tylko po to by ogrzać kilka litrów wody to ewidentne straty”

    możesz uzasadnić?

  8. Mariusz says:

    świetny wpis, porady są naprawdę rzeczowe 🙂

  9. Darek says:

    Im większą mocą operujemy tym bardziej masywne muszą być elementy. Większa masa przekłada się na większą pojemność cieplną, a to w prostej linii prowadzi do większych strat związanych z nagrzewaniem i ochładzaniem. Wystarczy porownać zwykłe grzałki do wody – ta o mocy 500W jest dużo lżejsza od 1000W. Jeżeli chcemy zagotować kubek wody, to 500W będzie gotowała nieco dlużej, ale dzięki mniejszaj masie zużyje nieco mniej pradu. W przypadku bojlera nie ma większej różnicy czy grzałka ma dużą, czy małą moc. 100% wytworzonego ciepła zawsze trafi do wody. W tym przypadku jedyne straty są na izolacji termicznej, a te można prosto i tanio ograniczyć.

  10. Olaf says:

    Sporo naprawdę przydatnych porad.
    Żarówki LED podobno opłaca się instalować w miejscach gdzie długo się one świecą jakie macie na ten temat zdanie?
    Ja mieszkam w bloku i zainstalowałem led tylko w nocnej lampce u córek w pokoju bo jak były małe to potrafiło się świecić cała noc.

  11. SolidnyElektryk.pl says:

    Bardzo dobre porady. Niektóre oczywiste, jednak czy dla wszystkich. Ze swojej strony bardzo polecam oświetlenie LED.
    Jeżeli potrzebujesz elektryka zapraszam:

  12. Renata26 says:

    Odnośnie urządzeń to nie zawsze jest prawda, że te oznaczone klasą A++ pobierają mniej prądu, bowiem klasy przyznawane są też ze względu na technologię zawartą w urządzeniu, a jak wiadomo takie dodatki pobierają energię. Zatem warto sprawdzać ile urządzenie pobiera kwh rocznie, ale wiedzcie że ten parametr liczony jest na podstawie średniej, więc najlepiej zrobić własne obliczenia. Dużo na temat energii znajdziecie też na stronie energiadirect.pl

  13. rysy says:

    Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem „na swoje”, ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *